Projekt kompleksowej ochrony gatunków i siedlisk

Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

Beneficjentem projektu jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (DGLP) przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP). W realizację działań zaangażowanych jest 108 nadleśnictw z terenu całej Polski. Budżet projektu to ponad 35 mln zł, przy wsparciu Unii Europejskiej na poziomie ok. 21 mln zł.

Celem projektu jest poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Zakres projektu obejmuje wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000. Jednocześnie podejmowane działania wpisują się w realizację „Priorytetowych ram działań dla sieci Natura 2000 na Wieloletni Program Finansowania UE w latach 2014-2020" (PAF).

Zadania w projekcie obejmują:

  • ekstensywne użytkowanie kośne lub kośno-pastwiskowe trwałych użytków zielonych,
  • dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska,
  • zwalczanie gatunków obcych (np. czeremchy amerykańskiej),
  • monitorowanie występowania gatunków chronionych,
  • inne działania ochrony gatunków i siedlisk, w tym np. budowę zastawek, kształtowanie stref ekotonowych i nasadzenia
  • kanalizację ruchu turystycznego (np. zabezpieczenia szlaków, ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne),
  • ograniczenie drapieżnictwa.

Dzięki realizacji projektu na obszarze ponad 14 tys. ha ponad 30 siedlisk przyrodniczych zachowa swój naturalny charakter - mokradła nabiorą wody, murawy utrzymają swoje bogactwo gatunków, a dąbrowy znów będą wypasane. W walce z gatunkami inwazyjnymi wesprzemy obuwika i sasankę, a nietoperze zyskają nowe domy.

Bezpośrednim efektem realizacji projektu na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne będzie przeprowadzenie działań ochrony w ramach obszaru Natura 2000 PLH180026 Moczary na siedliskach:

- 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk
i mechowisk;

- 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością
z Scheuchzerio-Caricetea);

- 6230 Górskie i niżowe murawy bliźniczkowe (Nardion – płaty bogate florystycznie)

Prace prowadzone będą w latach 2019-2023, na terenie leśnictwa Bandrów.

 

Zasięg projektu

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czasowe zamknięcie szlaku turystycznego

Czasowe zamknięcie szlaku turystycznego

Informuję, że wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu na wydzielenie leśne 159 -a, przez który przebiega fragment czerwonego szlaku turystycznego oraz ścieżki rowerowej biegnących szczytem góry Mały Król w Leśnictwie Ustjanowa (lokalizacja wg załącznika graficznego – linia czerwona przerywana). Czasowe wyłączenie ww. szlaku spowodowane jest planowanym rozpoczęciem prac leśnych z zakresu pozyskania i zrywki drewna w tym wydzieleniu.

Na załączniku graficznym zawarto propozycję (kolor zielony - linia ciągła), tymczasowego obejścia zamkniętego odcinka, która pozwoli na bezpieczne kontynuowanie wycieczek i spacerów.
          Zakaz będzie obowiązywać od dnia 22.08.2022 r. do 05.09.2022 r.
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne dołoży wszelkich starań, aby zamknięty fragment
trasy przywrócić jak najszybciej do ruchu turystycznego.