Wydawca treści
Nordic walking
Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.
Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.
Tak się zaczęło
W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.
Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.
O co w tym chodzi?
Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.
Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.
Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu
Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…
Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.
Najnowsze aktualności
Ogłoszenia o naborze
Ogłoszenia o naborze
Rekrutacja zakończyła się
Ustrzyki Dolne, dnia 11.04.2023 r.
NK.1101.18.2023
O G Ł O S Z E N I E
Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w sprawie naboru zewnętrznego
na stanowisko pracy:
Podleśniczy /Instruktor techniczny w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne
(na zastępstwo)
- Organizator naboru:
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne
ul. Rynek 6
38 – 700 Ustrzyki Dolne
Tel: 13 461 10 31 , e-mail: ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl
- Tryb prowadzenia naboru:
- Nabór prowadzony jest w oparciu o Regulamin organizowania naborów na wolne stanowiska pracy, stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 22 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z dnia
19 października 2022 r. w sprawie zasad prowadzenia naborów na wolne stanowiska pracy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i nadzorowanych przez RDLP nadleśnictwach, znak sprawy:DO.013.66.2022 - Decyzji Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powołującą komisję rekrutacyjną.
- Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniona jest Anna Wolniewicz - St. Specjalista ds. Pracowniczych (tel: 604 482 259).
- Warunki zatrudnienia:
- Praca w pełnym wymiarze czasu pracy, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07:00 do 15:00 w Leśnictwie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
- Umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (tj. cztery miesiące)
- Wykonywanie pracy w ramach obowiązujących norm czasu pracy.
- Wykonywanie pracy poza siedzibą Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, w formie polecenia wyjazdu służbowego.
- System wynagradzania zgodny z obowiązującymi przepisami w PGL LP, świadczenia socjalne.
- Wymagania niezbędne:
- Wykształcenie minimum średnie leśne.
- Obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych, odpowiednie kwalifikacje zawodowe, nienaganna opinia, niekaralność za przestępstwo z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na tym stanowisku.
- Staż pracy minimum 1 rok w Lasach Państwowych.
- Umiejętność obsługi rejestratora leśniczego oraz Podstawowa znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.
- Posiadanie prawa jazdy kat. B.
- Wymagania dodatkowe (preferowane)
- Znajomość przepisów prawa związanych z gospodarką leśną i uregulowań wewnętrznych obowiązujących w Lasach Państwowych.
- Znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP)
- Ukończone kursy i szkolenia przydatne na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego.
- Posiadanie osobowego samochodu prywatnego z prawem do dysponowania nim, który może być wykorzystany do celów służbowych.
- Od kandydata/tki oczekujemy ponadto:
- bardzo dobrej organizacji pracy własnej oraz umiejętności pracy w zespole, - umiejętności pracy pod presją czasu,
- dokładności, odpowiedzialności, asertywności,
- samodzielności w wykonywaniu powierzonych obowiązków,
- dyspozycyjności, komunikatywności,
- angażowania się w realizowane zadania,
- budowy pozytywnego wizerunku nadleśnictwa.
- Ramowy zakres zadań na stanowisku pracy:
- Ochrona granic leśnictwa, znaków graficznych i geodezyjnych, tablic ostrzegawczych i informacyjnych.
- Ochrona lasu przed czynnikami szkodotwórczymi oraz wykonywanie czynności zwalczających szkodnictwo leśne oraz ochrona mienia.
- Ochrona lasów i obiektów leśnych przed pożarem.
- Ochrona przyrody.
- Wykonywanie wszystkich czynności techniczno-gospodarczych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa, ochronę zasobów leśnych i innego majątku według poleceń, wskazówek i instruktażu leśniczego lub z własnej inicjatywy, zgodnie z instrukcjami oraz zasadami obowiązującymi w Lasach Państwowych.
- Dokonywanie obmiarów robót i odbiórki drewna, wydawanie drewna i innych produktów z lasu oraz sporządzanie stosownej dokumentacji (sortymentacji, pomiar i rejestracja pozyskanego drewna).
- Sprawowanie nadzoru nad przebiegiem prac gospodarczo-leśnych wykonywanych przez zleceniobiorców i przydzielonych pracowników ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowość organizacji prac, przeprowadzenie instruktażu pracowników przed przystąpieniem do wykonywania robót, efektywne wykorzystanie czasu pracy, przestrzeganie instrukcji technologicznych i technicznych, bezpieczeństwa pracy oraz jakości robót.
- Wspieranie działań Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w zakresie edukacji leśnej społeczeństwa.
Szczegółowy zakres obowiązków zostanie ustalony po zatrudnieniu. Dopuszcza
się możliwość zmiany zakresu zadań w ramach działalności Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
VII. Wymagane dokumenty:
- Kopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie.
- CV, list motywacyjny wraz z podaniem danych kontaktowych - opatrzone własnoręcznym podpisem (adres do korespondencji, e-mail, telefon).
- Kopia zaświadczenia o odbyciu stażu w Lasach Państwowych ukończonego wynikiem pozytywnym.
- Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego zał. nr 1
- Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy: zał. nr 2
- Oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa jazdy kat. B: zał. nr 3
- Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych zał. nr 4
- Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań”: zał. nr 5
- Do oferty mogą zostać dołączone inne dokumenty w tym opinie i referencje z poprzednich miejsc pracy. Podanie tych danych osobowych przez kandydata jest dobrowolne i opcjonalne. Podając je wyraża On zgodę na ich przetwarzanie. Nie dołączenie dodatkowych danych osobowych nie wpłynie negatywnie na rozpatrzenie kandydatury na stanowisko Podleśniczego/Instruktora technicznego.
W przypadku braku czytelnego podpisu na dokumentach oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych. Oryginały dokumentów należy okazać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
VIII. Termin i miejsce składania ofert:
- Wymagane dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej na adres ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl lub w formie papierowej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko: Podleśniczy/Instruktor techniczny w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w naborze zewnętrznym na Zastępstwo” w terminie do 19 kwietnia 2023 r. do godz. 14.00 na adres:
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne
ul. Rynek 6
38 – 700 Ustrzyki Dolne
- Dokumenty, które wpłyną do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne po wyżej określonym terminie nie będą rozpatrywane (w przypadku przesyłki pocztowej liczy się data wpływu do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne).
- Otwarcie ofert nastąpi w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w dniu 20 kwietnia 2023 r. o godz. 7:30. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni tylko Ci kandydaci, których oferty zostaną ocenione najwyżej.
IX. Informacje dodatkowe.
- Przesłane dokumenty w postępowaniu rekrutacyjnym zostaną zniszczone w okresie do 6 m-cy od zakończenia postępowania.
- Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zastrzega sobie prawo pozostawienia postępowania rekrutacyjnego bez rozstrzygnięcia, bez podania przyczyny.
- Komunikacja pomiędzy Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne oraz osobami składającymi oferty będzie prowadzona w formie elektronicznej, na podany adres e-mail.
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne może unieważnić rekrutację na każdym etapie postępowania.
- Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne nie zwraca kandydatom kosztów związanych z udziałem w rekrutacji.
[Podpisano elektronicznie]
Maciej Szpiech
Załączniki:
- Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego - wzór zał. nr 1.
- Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy – wzór zał. nr 2.
- Oświadczenie o posiadaniu prawa jazdy – wzór zał. nr 3.
- Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych – wzór zał. nr 4.
- Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań” – wzór zał. nr 5.