Web Content Display Web Content Display

Program "Zanocuj w Lesie"

Obszary Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w ramach programu ,,Zanocuj w lesie” 

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Wyznaczyliśmy na swoim terenie specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1300 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzie, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury i bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. Ufamy, że pozostawisz te miejsca bez śladu swojej obecności, bo nie jesteś jedynym, który z nich korzysta. 

Pamiętaj również, że to ,,dom” roślin, a przed wszystkim zwierząt, które w sytuacji zagrożenia mogą zaatakować. Przebywając w lesie należy być czujnym i poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach lub szlakach. Po zmroku natomiast należy poruszać się wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne, bowiem o tej porze większość drapieżników stają się aktyw w poszukiwaniu pożywienia.

Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.

Z uwagi na położenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w strefie nadgranicznej przy korzystaniu  z obszaru wyznaczonego do programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie. 

Mapy poglądowa obszarów znajdziesz w załączniku na dole strony

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl, którą można pobrać przy użyciu linku poniżej:

link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl  ] – android

link: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 ] - iPhone

z menu wybierz – mapy BDL- mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę:

1.Zapoznaj się z regulaminem korzystania z wyznaczonych obszarów (regulamin do pobrania na dole strony).

2. Zapoznaj się z informacjami, gdzie wyznaczone jest miejsce rozpalenia ogniska

Miejsca udostępnione do palenia ognisk to obiekty położone:

- przy miejscach odpoczynku: Hoszów, Grabów, Strwiążyk,  

- przy punktach widokowych: na Holicy, Kamieniołom w Bóbrce,

- przy obiekcie ,,Zielona klasa”, stanowiącej element ścieżki dydaktycznej ,,Na Stokach Żukowa”.

Tu możesz sprawdzić lokalizację wyznaczonych miejsc ogniskowych na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci//asset_publisher/rlHZ5ihsptKr/content/gdzie-zapalic-ognis-1.

Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.

3.Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/regulamin-korzystania-z-miejsc-rekreacyjno-wypoczynkowych

https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3

Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem "Zanocuj w lesie" można pobrać na dole strony, w załącznikach.

5. Zapoznaj się z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu i oznaczone są one w terenie żółtymi tablicami: Uwaga ścinka drzew.

Dodatkowo warto zapoznać się z:

https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/zakaz-wstepu-do-lasu

6.W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

7.Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wraz z wypełnionym formularzem [dostepny na dole strony] wyślij na adres wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Wioletta Flis wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl, 693 600 192 (preferowany kontakt mailowy)

 

 Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Po skorzystaniu z programu "Zanocuj w lesie", zapraszamy do wyrażenia swojej opinii i wzięcia udziału w ankiecie pod linkiem:  Ankieta zanocuj w lesie

Czasowe wyłączenia ze względu na prowadzone prace

[mapa obaszarów objętych pracami dostepna jest w materiałach do pobrania]

Lp. Leśnictwo Wydzielenia objęte wyłączeniem Okres prowadzenia prac

 

Materiały do pobrania

  • decyzja
  • regulamin
  • formularz zgłoszeniowy
  • mapy poglądowe obszaru objętego programem "Zanocuj w Lesie"
  • mapy obszarów objętych czasowym wyłączeniem z programu

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Ochrona lasu to gałąź gospodarki leśnej zajmująca się zwalczaniem szkodliwych owadów, zabezpieczaniem upraw leśnych przed zwierzyną, ochroną przeciwpożarową itp.

Ochrona lasu to szerokie pojęcie obejmujące pełen wachlarz elementów składowych ekosystemu leśnego. Ten skomplikowany system narażony jest na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Stan zdrowotny drzewostanów nadleśnictwa jest zróżnicowany, ale ogólnie dobry. Także stan sanitarny oceniany jest jako dobry.

Zagrożenia abiotyczne
Powtarzające się chronicznie szkody od wiatru (złomy, wywroty) i śniegu (okiść) występują z reguły w formie rozproszonej, mają charakter pojedynczy, co najwyżej grupowy. Obniżona podatność starszych drzewostanów na szkody od wiatru i śniegu związana jest z występowaniem raków na strzałach (jodła), zgnilizn odziomkowych i wewnętrznych strzał i kłód wywołanych obecnością hub pniowych (buk, jodła).

Przymrozki najbardziej zagrażają produkcji szkółkarskiej i sztucznie zakładanym uprawom. Późne przymrozki bywają przyczyną uszkodzeń aparatu asymilacyjnego drzewostanów liściastych, szczególnie bukowych, rosnących w dolinach i obniżeniach terenowych. Silne mrozy powodują liczne pęknięcia i listwy mrozowe w drzewostanach liściastych, trwale obniżając wartość surowca drzewnego.

Dłuższe okresy suszy i związane z nimi obniżenie poziomu wód gruntowych mają lokalnie niekorzystny wpływ na fizjologiczne procesy gospodarki wodnej drzew, prowadząc do okresowego osłabienia drzewostanów, np. bukowych, olszowych.  

Zagrożenia biotyczne
Zasadniczym problemem ochronnym nadleśnictwa Ustrzyki Dolne są szkody wyrządzane w odnowieniach podokapowych (uprawy i młodniki) przez zwierzynę płową (jeleń, sarna). Z danych inwentaryzacyjnych wynika, że przeważają szkody gospodarczo znośne (do 20%), a istotne (powyżej 20%) stanowią około 5% odnowień podokapowych (zostały zakwalifikowane do podszytu). Największa koncentracja szkód uwidacznia się w leśnictwach: Serednica, Rabe, Zawadka, Stefkowa, Ustianowa, Bandrów. Szkody te występują głównie w uprawach podokapowych, gdzie następuje zgryzanie i wydeptywanie sadzonek, a w młodnikach oraz w drzewostanach jodłowych i świerkowych - spałowanie.

Grzyby korzeniowe (opieńkowa zgnilizna korzeni, korzeniowiec wieloletni), występują w rozproszeniu – głównie w drzewostanach na gruntach porolnych (sosna, świerk) oraz w drzewostanach bukowych i jodłowych starszych klas wieku i niektórych drzewostanach olszy szarej. Lokalne znaczenie ma występowanie hub pniowych (jodła, buk) oraz raka jodły, które wpływają istotnie na upodatnienie fragmentów drzewostanów na niekorzystne oddziaływanie czynników abiotycznych (złomy). Jawor lokalnie podatny jest na infekcje gruzełka cynobrowego. Nie ustąpiła choroba polegająca na zamieraniu jesionu.

Na terenie nadleśnictwa zagrożenie ze strony szkodników pierwotnych jest znikome. Zagrożenie od szkodników wtórnych sosny (cetyńce, smolik) jest niewielkie, jedynie przy większych szkodach od wiatru i śniegu lokalnie może wzrastać. Większe zagrożenie mogą stanowić szkodniki wtórne świerka (zespół kornika drukarza, rytownik pospolity) oraz szkodniki wtórne jesionu (jesionowiec pstry, jesionowiec rdzawy). Drzewostany na gruntach porolnych (10062,63 ha) stanowią 43,0% powierzchni leśnej zalesionej. Znaczny udział tych drzewostanów ma wpływ na obniżenie stanu zdrowotnego i sanitarnego lasu.