Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

Sieć Natura 2000 tworzy się w celu zachowania szczególnie cennych i zagrożonych składników różnorodności biologicznej danego regionu biogeograficznego.

Stanowiące ją obszary wyznacza się na podstawie Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. ( z późn. zmianami).

OBSZAR SPECJALNEJ OCHRONY PTAKÓW „GÓRY SŁONNE"

Obszar został ustanowiony rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 września 2007 r. i obejmuje on powierzchnię 55036,8 ha.

Celem wyznaczenia Obszaru jest ochrona populacji dziko występujących ptaków oraz ich siedlisk w nie pogorszonym stanie. Przedmiotem ochrony są gatunki ptaków wymienione w załączniku I Dyrektywy Rady.

Z danych wynika, że występuje tu co najmniej 28 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej.

Z ptaków wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt (Z. Głowaciński 2001) bytuje tu: dzięcioł białogrzbiety Dendrocopos leucotos, puchacz Bubo bubo, puszczyk uralski Strixuralensis i orlik krzykliwy Aquilapomarina.

Obszar położony jest na Pogórzu Karpackim w zasięgu Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Obejmuje Góry Sanocko-Turczańskie z pasmem Gór Słonnych i Chwaniowa oraz południową część Pogórza Przemyskiego. Jest to jednocześnie dział wodny, oddzielającego zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego, o silnie zróżnicowanej budowie geomorfologicznej i typowym dla polskiej części Karpat rusztowym układzie grzbietów. Teren jest odwadniany przez gęstą sieć rzek i potoków, które często wykształcają przełomowe odcinki dolin. Osobliwością jest występowanie licznych słonych źródeł, dających początek blisko 80 potokom o wodzie słonawej. Na terenie Obszaru występuje dwupiętrowy układ leśnych zbiorowisk roślinnych - w pasie pogórza (do 500 m n.p.m.) występują głównie leśne zbiorowiska grądowe odmiany wschodniokarpackiej, natomiast w reglu dolnym dominują lasy bukowe i bukowo-jodłowe. Pośród nich znajdują się enklawy pól uprawnych, łąk i pastwisk, gdzie prowadzona jest gospodarka pasterska, natomiast tereny dawniej użytkowane rolniczo, po wysiedleniach przeprowadzonych w latach 1945-1947, dzisiaj podlegają sukcesji w kierunku zbiorowisk leśnych. Oprócz cennej awifauny za najważniejsze walory przyrodnicze Obszaru uznaje się: rozległe połacie dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych, ze wschodniokrapackimi postaciami grądów i buczyn, rzeki o naturalnym charakterze, z dobrze zachowanymi roślinnymi zbiorowiskami nadrzecznymi, bogatą florę liczącą około 900 gatunków roślin naczyniowych, cenną faunę, w tym obecność dużych drapieżników, a także niepowtarzalny krajobraz, na który składają się rozległe kompleksy wysokopiennego lasu mieszanego rozdzielone długimi ciągami dolin z łąkami i polami. Najcenniejsze fragmenty objęto ochroną rezerwatową.

Nadleśnictwo obejmuje południową część obszaru, przy czym w jego zasięgu terytorialnym pozostaje 21430,42 ha, zaś na grunty nadleśnictwa przypada 12918,02 ha.

SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „GÓRY SŁONNE"

SOO „Góry Słonne", podobnie jak Obszar opisany powyżej obejmuje Góry Sanocko-Turczańskie i część Pogórza Przemyskiego, przy czym ich granice pokrywają się tylko częściowo. Z areału projektowanego Obszaru zostały wyłączone zajęte przez zabudowę dna dolin wraz z częścią sąsiednich wzniesień. W takim kształcie projekt zajmuje powierzchnię 46019,22 ha, a głównym elementem szaty roślinnej są lasy bukowe i bukowo-jodłowe.

W Obszarze stwierdzono występowanie 5 siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Rady. Największą powierzchnię wśród nich zajmuje buczyna karpacka Dentario glandulosae-Fagetum na znacznym areale wykształcona w formie podgórskiej. Istotny udział w powierzchni mają również: grąd subkontynentalnyTilio-Carpinetum, niżowe i górskie łąki użytkowane ekstensywnie oraz zbiorowiska łęgowe. Ostoja spełnia również ważną rolę w ochronie jaworzyn, pomimo ich niewielkiego areału.

Poza cennymi siedliskami przyrodniczymi na wysokie walory Obszaru składają się: bogata flora roślin naczyniowych licząca około 900 gatunków, w tym wielu wschodniokarpackich, występujących na skraju zasięgu, cenna fauna leśna, w tym obecność dużych drapieżników oraz kilku taksonów endemicznych, a także rzeki o naturalnym charakterze będące ostoją gatunków ryb z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Nie bez znaczenia są również wartości krajobrazowe tego terenu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenia o naborze

Ogłoszenia o naborze

Rekrutacja zakończyła się

Ustrzyki Dolne, dnia 11.04.2023 r.

 

 

 NK.1101.18.2023

 

                                                                      

 

O G Ł O S Z E N I E

 

Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w sprawie naboru zewnętrznego

na stanowisko pracy:

Podleśniczy /Instruktor techniczny  w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne

(na zastępstwo)

 

  1. Organizator naboru:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

ul. Rynek 6

38 – 700 Ustrzyki Dolne

Tel: 13 461 10 31 , e-mail: ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl

 

  1. Tryb prowadzenia naboru:
  1. Nabór prowadzony jest w oparciu o Regulamin organizowania naborów na wolne stanowiska pracy, stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 22 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z dnia
    19 października 2022 r. w sprawie zasad prowadzenia naborów na wolne stanowiska pracy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i nadzorowanych przez RDLP nadleśnictwach, znak sprawy:DO.013.66.2022
  2. Decyzji Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powołującą komisję rekrutacyjną.
  3. Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniona jest Anna Wolniewicz  - St. Specjalista ds. Pracowniczych (tel: 604 482 259).

 

 

  1. Warunki zatrudnienia:
  1. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07:00 do 15:00 w Leśnictwie  Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
  2. Umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (tj. cztery miesiące)
  3. Wykonywanie pracy w ramach obowiązujących norm czasu pracy.
  4. Wykonywanie pracy poza siedzibą Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, w formie polecenia wyjazdu służbowego.
  5. System wynagradzania zgodny z obowiązującymi przepisami w PGL LP, świadczenia socjalne.

 

  1. Wymagania niezbędne:
  1. Wykształcenie minimum średnie leśne.
  2. Obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych, odpowiednie kwalifikacje zawodowe, nienaganna opinia, niekaralność za przestępstwo z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na tym stanowisku.
  3. Staż pracy minimum 1 rok w Lasach Państwowych.
  4. Umiejętność obsługi rejestratora leśniczego oraz Podstawowa znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.
  5. Posiadanie prawa jazdy kat. B.

 

  1. Wymagania dodatkowe (preferowane)

 

  1. Znajomość przepisów prawa związanych z gospodarką leśną i uregulowań wewnętrznych obowiązujących w Lasach Państwowych.
  2. Znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP)
  3. Ukończone kursy i szkolenia przydatne na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego.
  4. Posiadanie osobowego samochodu prywatnego z prawem do dysponowania nim, który może być wykorzystany do celów służbowych.
  5. Od kandydata/tki oczekujemy ponadto:

     - bardzo dobrej organizacji pracy własnej oraz umiejętności pracy w zespole,      - umiejętności pracy pod presją czasu,

     - dokładności, odpowiedzialności, asertywności,

     - samodzielności w wykonywaniu powierzonych obowiązków,

     - dyspozycyjności, komunikatywności,

- angażowania się w realizowane zadania,

- budowy pozytywnego wizerunku nadleśnictwa.

 

  1. Ramowy zakres zadań na stanowisku pracy:
  1. Ochrona granic leśnictwa, znaków graficznych i geodezyjnych, tablic ostrzegawczych i informacyjnych.
  2. Ochrona lasu przed czynnikami szkodotwórczymi oraz wykonywanie czynności zwalczających szkodnictwo leśne oraz ochrona mienia.
  3. Ochrona lasów i obiektów leśnych przed pożarem.
  4. Ochrona przyrody.
  5. Wykonywanie wszystkich czynności techniczno-gospodarczych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa, ochronę zasobów leśnych i innego majątku według poleceń, wskazówek i instruktażu leśniczego lub z własnej inicjatywy, zgodnie z instrukcjami oraz zasadami obowiązującymi w Lasach Państwowych.
  6. Dokonywanie obmiarów robót i odbiórki drewna, wydawanie drewna i innych produktów z lasu oraz sporządzanie stosownej dokumentacji (sortymentacji, pomiar i rejestracja pozyskanego drewna).
  7. Sprawowanie nadzoru nad przebiegiem prac gospodarczo-leśnych wykonywanych przez zleceniobiorców i przydzielonych pracowników ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowość organizacji prac, przeprowadzenie instruktażu pracowników przed przystąpieniem do wykonywania robót, efektywne wykorzystanie czasu pracy, przestrzeganie instrukcji technologicznych i technicznych, bezpieczeństwa pracy oraz jakości robót.
  8. Wspieranie działań Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w zakresie edukacji leśnej społeczeństwa.

 

 

Szczegółowy zakres obowiązków zostanie ustalony po zatrudnieniu. Dopuszcza
się możliwość zmiany zakresu zadań w ramach działalności Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

 

VII. Wymagane dokumenty:

  1. Kopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie.
  2. CV, list motywacyjny wraz z podaniem danych kontaktowych - opatrzone własnoręcznym podpisem (adres do korespondencji, e-mail, telefon).
  3. Kopia zaświadczenia  o odbyciu stażu w Lasach Państwowych ukończonego wynikiem pozytywnym.
  4. Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego zał. nr 1
  5. Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy: zał. nr 2
  6. Oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa jazdy kat. B: zał. nr 3
  7. Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych zał. nr 4
  8. Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań”: zał. nr 5
  9. Do oferty mogą zostać dołączone inne dokumenty w tym opinie i referencje z poprzednich miejsc pracy. Podanie tych danych osobowych przez kandydata jest dobrowolne i opcjonalne. Podając je wyraża On zgodę na ich przetwarzanie. Nie dołączenie dodatkowych danych osobowych nie wpłynie negatywnie na rozpatrzenie kandydatury na stanowisko Podleśniczego/Instruktora technicznego.

 

W przypadku braku czytelnego podpisu na dokumentach oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych. Oryginały dokumentów należy okazać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

VIII. Termin i miejsce składania ofert:

  1. Wymagane dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej na adres ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl lub w formie papierowej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko: Podleśniczy/Instruktor techniczny w  Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w naborze zewnętrznym na Zastępstwo” w terminie do 19 kwietnia 2023 r. do godz. 14.00 na adres:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

ul. Rynek 6

38 – 700 Ustrzyki Dolne

  1. Dokumenty, które wpłyną do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne po wyżej określonym terminie nie będą rozpatrywane (w przypadku przesyłki pocztowej liczy się data wpływu do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne).
  2. Otwarcie ofert nastąpi w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w dniu 20 kwietnia 2023 r. o godz. 7:30. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni tylko Ci kandydaci, których oferty zostaną ocenione najwyżej.

IX. Informacje dodatkowe.

  1. Przesłane dokumenty w postępowaniu rekrutacyjnym zostaną zniszczone  w okresie do 6 m-cy od zakończenia postępowania.
  2. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zastrzega sobie prawo pozostawienia postępowania rekrutacyjnego bez rozstrzygnięcia, bez podania przyczyny.
  3. Komunikacja pomiędzy Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne oraz osobami składającymi oferty będzie prowadzona w formie elektronicznej, na podany adres e-mail.
  4. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne może unieważnić rekrutację na każdym etapie postępowania.
  5. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne nie zwraca kandydatom kosztów związanych z udziałem w rekrutacji.

 

[Podpisano elektronicznie]

Maciej Szpiech


 

 

Załączniki:

  1. Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego - wzór zał. nr 1.
  2. Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy – wzór zał. nr 2.
  3. Oświadczenie o posiadaniu prawa jazdy – wzór zał. nr 3.
  4. Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych – wzór zał. nr 4.
  5. Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań” – wzór zał. nr 5.