Asset Publisher Asset Publisher

Histroia nadleśnictwa

Pierwsze informacje na temat nadleśnictwa pochodzą z 1801 roku.

Według dostępnej dokumentacji w 1801 roku powstało leśnictwo Krościenko - Berehy, które obejmowało 664 morgi i 585 sążni kw. (3708,16 ha) wokół wsi Berehy Dolne, Łodyna, Bandrów, Stebnik, Krościenko, Wolica i Liskowate. Pierwszym leśniczym był Dominik Paszyński urzędujący w Krościenku.   

Pierwsze dane o strukturze lokalnej administracji leśnej pochodzą z 1806 roku. Była ona trzy stopniowa:

1. Na czele stał nadleśniczy w Dobromilu, którym był Josef Kolbe. Zarządzał on lasami państwowymi nie tylko w okolicach Dobromila, ale także w okolicach Mrzygłodu, Sanoka i nad Górną Osławą.  

2. Drugi szczebel zarządzania stanowili leśniczowie I klasy. Był nim Michael Habermann ze Starzawy.

3. Leśniczym II klasy był wspomniany już Dominik Paszyński z Krościenka.

Pierwszym leśniczym w Berehach był Franciszek Mühle.

Około roku 1875 dokonano reorganizacji struktury wewnętrznej administracji leśnej i utworzono nadleśnictwo Berehy. Nadleśnictwo działało w skomplikowanych uwarunkowania kulturowych. Mieszkali tutaj Polacy, Rusini, Niemcy, Żydzi i Cyganie oraz kilka mniejszych grup jak Czesi, Włosi czy Kanadyjczycy.

W planie urządzania gospodarstwa leśnego na lata 1935-1945 całość gospodarstw nadleśnictw: Berehy, Dobromil, Michowa i Starzawa należała do lasów państwowych "Dobromilszczyzny". Lasy "Dobromilszczyzny" położone były w województwie lwowskim, powiecie dobromilskim, z wyjątkiem małej części Nadleśnictwa Berehy, które należało do powiatu leskiego.

W 1951 roku przeprowadzono tzw. wymianę odcinków przygranicznych, na mocy, której nadleśnictwo powróciło w granice Polski. Administracja sowiecka przed opuszczeniem terenu w rejonie Ustrzyk prowadziła bardzo intensywną wycinkę lasów. Organizacyjnie lasy tutejsze podlegały pod nadleśnictwo Jasień. W 1962 roku siedziba nadleśnictwa powróciła do Brzegów Dolnych, a pierwszym nadleśniczym został Mieczysław Szawracki.

W 1994 roku siedzibę nadleśnictwa przeniesiono do Ustrzyk Dolnych. W roku 2007 nadleśnictwo zmieniło nazwę z Brzegów Dolnych na Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Źródło danych:

M. Augustyn. 2011. Zarys dziejów nadleśnictwa Berehy do 1951r.

Bieszczad 17.  167-188.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne informuje, że jest zainteresowane nabyciem działek leśnych1) oraz przeznaczonych do zalesienia2), spełniających, co najmniej, jedno z poniższych kryteriów:

1) Bezpośrednio przylegających do gruntu w zarządzie Lasów Państwowych – dłuższym lub więcej niż jednym bokiem albo łączących kompleksy leśnie ze sobą lub z drogami publicznymi;

2) Stanowiących samodzielne jednostki gospodarowania, tj. nieruchomości o leśnym charakterze oraz powierzchni - co najmniej 1 hektar, z faktycznym i prawnym dostępem do dróg publicznych; umożlwiających jednocześnie prowadzenie na tych nieruchomościach racjonalnej gospodarki leśnej. 

Oferta dotyczy nieruchomości położonych na terenie części gmin Ustrzyki Dolne, Czarna, Olszanica, Solina, Tyrawa Wołoska3) położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Podmioty zainteresowane ofertą, proszone są o kontakt na adres poczty elektronicznej: ustrzykidolne@krosno.lasy.gov.pl lub pod nr telefonu: 13 4611031. W celu umożliwienia wstępnej weryfikacji przydatności nieruchomości do nabycia, należy podać, co najmniej: nazwę gminy, nazwę obrębu ewidencyjnego (miejscowość) oraz numer działki.

Informacje dodatkowe: Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości, wymaga uprzedniego uzyskania zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Nabycie może nastąpić za cenę ustaloną w wyniku negocjacji, nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego4).

Ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

Maciej Szpiech

Nadleśniczy

1) Oznaczone jako lasy w prowadzonej przez starostę ewidencji gruntów i budynków.

2) Grunty przeznaczone do zalesienia określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, tekst. jedn. Dz.U.2021.1275 ze zm.).

3) Właściwe nadleśnictwo, ze względu na położenie nieruchomości, można ustalić na mapie interaktywnej (https://www.bdl.lasy.gov.pl) Kliknij tutaj.

4) Art. 37 ust. 3 i 5 ustawy o lasach.