Asset Publisher Asset Publisher

Histroia nadleśnictwa

Pierwsze informacje na temat nadleśnictwa pochodzą z 1801 roku.

Według dostępnej dokumentacji w 1801 roku powstało leśnictwo Krościenko - Berehy, które obejmowało 664 morgi i 585 sążni kw. (3708,16 ha) wokół wsi Berehy Dolne, Łodyna, Bandrów, Stebnik, Krościenko, Wolica i Liskowate. Pierwszym leśniczym był Dominik Paszyński urzędujący w Krościenku.   

Pierwsze dane o strukturze lokalnej administracji leśnej pochodzą z 1806 roku. Była ona trzy stopniowa:

1. Na czele stał nadleśniczy w Dobromilu, którym był Josef Kolbe. Zarządzał on lasami państwowymi nie tylko w okolicach Dobromila, ale także w okolicach Mrzygłodu, Sanoka i nad Górną Osławą.  

2. Drugi szczebel zarządzania stanowili leśniczowie I klasy. Był nim Michael Habermann ze Starzawy.

3. Leśniczym II klasy był wspomniany już Dominik Paszyński z Krościenka.

Pierwszym leśniczym w Berehach był Franciszek Mühle.

Około roku 1875 dokonano reorganizacji struktury wewnętrznej administracji leśnej i utworzono nadleśnictwo Berehy. Nadleśnictwo działało w skomplikowanych uwarunkowania kulturowych. Mieszkali tutaj Polacy, Rusini, Niemcy, Żydzi i Cyganie oraz kilka mniejszych grup jak Czesi, Włosi czy Kanadyjczycy.

W planie urządzania gospodarstwa leśnego na lata 1935-1945 całość gospodarstw nadleśnictw: Berehy, Dobromil, Michowa i Starzawa należała do lasów państwowych "Dobromilszczyzny". Lasy "Dobromilszczyzny" położone były w województwie lwowskim, powiecie dobromilskim, z wyjątkiem małej części Nadleśnictwa Berehy, które należało do powiatu leskiego.

W 1951 roku przeprowadzono tzw. wymianę odcinków przygranicznych, na mocy, której nadleśnictwo powróciło w granice Polski. Administracja sowiecka przed opuszczeniem terenu w rejonie Ustrzyk prowadziła bardzo intensywną wycinkę lasów. Organizacyjnie lasy tutejsze podlegały pod nadleśnictwo Jasień. W 1962 roku siedziba nadleśnictwa powróciła do Brzegów Dolnych, a pierwszym nadleśniczym został Mieczysław Szawracki.

W 1994 roku siedzibę nadleśnictwa przeniesiono do Ustrzyk Dolnych. W roku 2007 nadleśnictwo zmieniło nazwę z Brzegów Dolnych na Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Źródło danych:

M. Augustyn. 2011. Zarys dziejów nadleśnictwa Berehy do 1951r.

Bieszczad 17.  167-188.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Oferta łowiecka

Oferta łowiecka

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne koordynuje działania z zakresu gospodarki łowieckiej na powierzchni 45 191 ha w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane w 6 obwodach łowieckich, w tym jednym administrowanym przez Lasy Państwowe i pięciu wydzierżawionych przez koła łowieckie.

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne informuje, że od dnia 12 kwietnia 2023 r. zmieniły się zasady sprzedaży polowań w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (OHZ LP).

Biura polowań oraz myśliwi indywidualni mogą teraz wykupić polowanie bezpośrednio
w naszym Nadleśnictwie.

Zamówienie polowania:

Jeżeli zdecydujecie się Państwo skorzystać z naszej oferty polowań to prosimy o przesłanie na adres e-mail ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl, lub adres korespondencyjny Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 6, 38-700 Ustrzyki Dolne, telefon 13 461 1031, WNIOSKU O ORGANIZACJĘ POLOWANIA.  

 

Zamówienie powinno być przesłane do 14 dni przed terminem planowanego polowania. Termin składania zamówienia może być krótszy, wyłącznie na podstawie porozumienia stron.

Nadleśnictwo sprzedające polowanie po otrzymaniu zamówienia, zwrotnie prześle potwierdzenie realizacji polowania wraz z podaniem informacji o wysokości i terminie wpłaty zaliczki (przedpłaty) oraz numerze rachunku bankowego, na które należy wpłacić zaliczkę.

 

Rozliczenie polowania odbędzie się w oparciu i na zasadach wyszczególnionych OFERCIE CENOWEJ. Wszystkie ceny w ofercie są cenami brutto, w których został już uwzględniony podatek VAT.

 

Informacje dodatkowe:

 Myśliwy, który udaje się na polowanie do Polski, musi posiadać ważne:

  1. Zezwolenie na wwóz broni i amunicji.
  2. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

Myśliwy ponosi pełną odpowiedzialność prawną i materialną za szkody będące skutkiem jego działania oraz zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania polskiego prawa łowieckiego.