Webcontent-Anzeige
Program "Zanocuj w Lesie"
Obszary Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w ramach programu ,,Zanocuj w lesie”
Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne
Wyznaczyliśmy na swoim terenie specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1300 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzie, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury i bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. Ufamy, że pozostawisz te miejsca bez śladu swojej obecności, bo nie jesteś jedynym, który z nich korzysta.
Pamiętaj również, że to ,,dom” roślin, a przed wszystkim zwierząt, które w sytuacji zagrożenia mogą zaatakować. Przebywając w lesie należy być czujnym i poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach lub szlakach. Po zmroku natomiast należy poruszać się wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne, bowiem o tej porze większość drapieżników stają się aktyw w poszukiwaniu pożywienia.
Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.
Z uwagi na położenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w strefie nadgranicznej przy korzystaniu z obszaru wyznaczonego do programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.
Mapy poglądowa obszarów znajdziesz w załączniku na dole strony
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl, którą można pobrać przy użyciu linku poniżej:
link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl ] – android
link: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 ] - iPhone
z menu wybierz – mapy BDL- mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę:
1.Zapoznaj się z regulaminem korzystania z wyznaczonych obszarów (regulamin do pobrania na dole strony).
2. Zapoznaj się z informacjami, gdzie wyznaczone jest miejsce rozpalenia ogniska
Miejsca udostępnione do palenia ognisk to obiekty położone:
- przy miejscach odpoczynku: Hoszów, Grabów, Strwiążyk,
- przy punktach widokowych: na Holicy, Kamieniołom w Bóbrce,
- przy obiekcie ,,Zielona klasa”, stanowiącej element ścieżki dydaktycznej ,,Na Stokach Żukowa”.
Tu możesz sprawdzić lokalizację wyznaczonych miejsc ogniskowych na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci//asset_publisher/rlHZ5ihsptKr/content/gdzie-zapalic-ognis-1.
Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.
3.Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4.Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/regulamin-korzystania-z-miejsc-rekreacyjno-wypoczynkowych
https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem "Zanocuj w lesie" można pobrać na dole strony, w załącznikach.
5. Zapoznaj się z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu i oznaczone są one w terenie żółtymi tablicami: Uwaga ścinka drzew.
Dodatkowo warto zapoznać się z:
https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/zakaz-wstepu-do-lasu
6.W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
7.Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa, Prośbę wraz z wypełnionym formularzem [dostepny na dole strony] wyślij na adres wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Podaj następujące dane:
- imię i nazwisko zgłaszającego,
- telefon kontaktowy,
- mail kontaktowy,
- liczbę nocy (daty),
- liczbę osób,
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Wioletta Flis wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl, 693 600 192 (preferowany kontakt mailowy)
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Po skorzystaniu z programu "Zanocuj w lesie", zapraszamy do wyrażenia swojej opinii i wzięcia udziału w ankiecie pod linkiem: Ankieta zanocuj w lesie
Czasowe wyłączenia ze względu na prowadzone prace
[mapa obaszarów objętych pracami dostepna jest w materiałach do pobrania]
Lp. | Leśnictwo | Wydzielenia objęte wyłączeniem | Okres prowadzenia prac |
Materiały do pobrania
- decyzja
- regulamin
- formularz zgłoszeniowy
- mapy poglądowe obszaru objętego programem "Zanocuj w Lesie"
- mapy obszarów objętych czasowym wyłączeniem z programu
Asset Publisher
Organizacja nadleśnictwa
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne podzielone jest na 18 leśnictw i jeden Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ).
Strukturę Nadleśnictwa stanowią:
1) biuro Nadleśnictwa,
2) leśnictwa: Bandrów, Brzegi, Łobozew, Łodyna, Krościenko, Rabe, Stebnik, Teleśnica i ds. łowieckich, Ustianowa, Żłobek, Jawor, Leszczowate, Orelec, Serednica, Stefkowa, Wańkowa, Zawadka, Żuków