Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Program "Zanocuj w Lesie"

Obszary Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w ramach programu ,,Zanocuj w lesie” 

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Wyznaczyliśmy na swoim terenie specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1300 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzie, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury i bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. Ufamy, że pozostawisz te miejsca bez śladu swojej obecności, bo nie jesteś jedynym, który z nich korzysta. 

Pamiętaj również, że to ,,dom” roślin, a przed wszystkim zwierząt, które w sytuacji zagrożenia mogą zaatakować. Przebywając w lesie należy być czujnym i poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach lub szlakach. Po zmroku natomiast należy poruszać się wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne, bowiem o tej porze większość drapieżników stają się aktyw w poszukiwaniu pożywienia.

Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.

Z uwagi na położenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w strefie nadgranicznej przy korzystaniu  z obszaru wyznaczonego do programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie. 

Mapy poglądowa obszarów znajdziesz w załączniku na dole strony

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl, którą można pobrać przy użyciu linku poniżej:

link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl  ] – android

link: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 ] - iPhone

z menu wybierz – mapy BDL- mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę:

1.Zapoznaj się z regulaminem korzystania z wyznaczonych obszarów (regulamin do pobrania na dole strony).

2. Zapoznaj się z informacjami, gdzie wyznaczone jest miejsce rozpalenia ogniska

Miejsca udostępnione do palenia ognisk to obiekty położone:

- przy miejscach odpoczynku: Hoszów, Grabów, Strwiążyk,  

- przy punktach widokowych: na Holicy, Kamieniołom w Bóbrce,

- przy obiekcie ,,Zielona klasa”, stanowiącej element ścieżki dydaktycznej ,,Na Stokach Żukowa”.

Tu możesz sprawdzić lokalizację wyznaczonych miejsc ogniskowych na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci//asset_publisher/rlHZ5ihsptKr/content/gdzie-zapalic-ognis-1.

Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.

3.Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/regulamin-korzystania-z-miejsc-rekreacyjno-wypoczynkowych

https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3

Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem "Zanocuj w lesie" można pobrać na dole strony, w załącznikach.

5. Zapoznaj się z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu i oznaczone są one w terenie żółtymi tablicami: Uwaga ścinka drzew.

Dodatkowo warto zapoznać się z:

https://ustrzykidolne.krosno.lasy.gov.pl/zakaz-wstepu-do-lasu

6.W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

7.Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wraz z wypełnionym formularzem [dostepny na dole strony] wyślij na adres wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Wioletta Flis wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl, 693 600 192 (preferowany kontakt mailowy)

 

 Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Po skorzystaniu z programu "Zanocuj w lesie", zapraszamy do wyrażenia swojej opinii i wzięcia udziału w ankiecie pod linkiem:  Ankieta zanocuj w lesie

Czasowe wyłączenia ze względu na prowadzone prace

[mapa obaszarów objętych pracami dostepna jest w materiałach do pobrania]

Lp. Leśnictwo Wydzielenia objęte wyłączeniem Okres prowadzenia prac

 

Materiały do pobrania

  • decyzja
  • regulamin
  • formularz zgłoszeniowy
  • mapy poglądowe obszaru objętego programem "Zanocuj w Lesie"
  • mapy obszarów objętych czasowym wyłączeniem z programu

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nasze Lasy

Nasze Lasy

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. ha. Podzielone jest na dwa obręby leśne - Brzegi i Stefkowa, w skład których wchodzi 18 leśnictw i jeden ośrodek hodowli zwierzyny (OHZ).

Przynależność do krainy, dzielnicy przyrodniczo-leśnej i mezoregionów
Obszar nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, według rejonizacji przyrodniczo-leśnej, położony jest w:
    1. Krainie Karpackiej (VIII),
    2. Dzielnicy Pogórza Środkowobeskidzkiego (VIII.2),
    3. Mezoregionie Pogórza Przemyskiego (VIII.2.d),
    4. Dzielnicy Bieszczadów (VIII.3),
    5. Mezoregionie Bieszczadów (VIII.3.a).


Według podziału Polski na jednostki fizyczno–geograficzne (J. Kondracki 2002), omawiany teren leży w:
    1. Obszarze: Europy Zachodniej,
    2. Podobszarze: Karpat, Podkarpacia i Niziny Panońskiej(5),
    3. Prowincji: Karpat Wschodnich (52),
    4. Podprowincji: Beskidów Wschodnich (522),
    5. Makroregionie: Beskidów Lesistych (522.1),
        a. Mezoregionie: Gór Sanocko-Turczańskich (522.11),
        b. Mezoregionie: Bieszczadów Zachodnich (522.12).


Położenie geograficzne i wysokościowe
Obszar terytorialnego zasięgu działania nadleśnictwa leży między 24o23' a 24o43' długości geograficznej wschodniej oraz między 49o18' a 49o36' szerokości geograficznej północnej. Wysokość nad poziom morza zawiera się w granicach od 320 do 910 m.

Rzeźba terenu
Obszar nadleśnictwa jest urozmaicony, obejmując szereg pasm górskich przebiegających z reguły w kierunku NW - SE. Lasy leżą w silnie urzeźbionym terenie, zajmując przeważnie najwyższe wzniesienia, a w terenach niższych najbardziej strome stoki. Wszystkie kompleksy leśne poprzecinane są licznymi potokami i jarami o różnym stopniu nachylenia i różnej wystawie. Najwyższe wzniesienia n.p.m. omawianego terenu to: Jaworniki – 910 m; Żuków – 876 m; Kamienna Laworta – 769 m; Halicz – 762 m; Jawor – 742 m; Jasień – 734 m; Wielki Król – 726 m; Brancowa – 685 m; Stożek – 683 m; Truszowskie – 675 m; Kiczera – 632 m; Magura – 630 m; Przysłup – 549 m.

Warunki klimatyczne
Teren Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (wg Romera 1949) leży w strefie klimatów górskich i podgórskich - typ klimatu górskiego, w tym w dwóch podtypach:
– podtypie górskim,
– podtypie kotlin śródgórskich.
Klimat omawianego obszaru charakteryzuje się bogatymi opadami, zmienną temperaturą powietrza w zależności od wysokości n.p.m., krótkim okresem wegetacji, długim okresem występowania przymrozków oraz występowaniem silnych wiatrów. Przeważają wiatry zachodnie, południowe i południowo-wschodnie. Średnie sumaryczne opady roczne wynoszą ok. 800 mm. Najwięcej opadów notuje się w okresie wegetacji, w miesiącach letnich. Średnia temperatura powietrza spada o około 0,5 °C na każde 100 metrów wzniesienia. Średnia roczna temperatura wynosi 8°C. Średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi 15°C. Okres wegetacyjny trwa 5 do 6 miesięcy. Przymrozki późne występują do końca maja, a wczesne od połowy września. Pokrywa śnieżna zalega od października do kwietnia, jej grubość dochodzi często do 1 metra, a miejscami do 2 metrów.

Warunki wodne
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne leży w zlewniach dwóch mórz:
– Morza Czarnego (cała zlewnia rzeki Strwiąż),
– Morza Bałtyckiego (cała zlewnia rzeki San).
W zlewni Morza Czarnego leży większość lasów obrębu Brzegi Dolne oraz północno-wschodnia część lasów obrębu Stefkowa (oddz.: 1-5; 15-17;24; 107-112; 139; 140). W zlewni Morza Bałtyckiego leżą lasy położone na południowych stokach pasma Żuków oraz w kompleksach Stożki i Daszówka (leśnictwo Łobozew i Teleśnica) obrębu Brzegi Dolne oraz większa część lasów obrębu Stefkowa (poza wymienionymi wyżej oddziałami).

Warunki glebowe
Dominują gleby brunatne wyługowane (69,79%), rzadziej występują gleby brunatne właściwe (16,56%) i brunatne kwaśne (12,74%). Następnymi pod względem zajmowanej powierzchni typami gleb są mady i gleby rdzawe. Pozostałe typy gleb: rankery, gruntowoglejowe, opadowoglejowe, torfowe mają niewielki udział. Gleby brunatne występują na stokach o ułatwionym odpływie wód powierzchniowych, płowe - głównie na płaszczyznach zrównań wierzchowinowych, zaś mady i gleby mułowe i glejowe - w dolinach rzek i potoków. Na wymienionych glebach wytworzyły się bardzo żyzne siedliska leśne.