Asset Publisher Asset Publisher

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Geocaching powstał dokładnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.

Wszystko to było możliwe dzięki odkodowaniu, wcześniej zakłócanego przez wojskowych, sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. System nawigacji satelitarnej GPS został bowiem stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, że początkowo miał służyć wyłącznie celom militarnym. Jednak po pomyłkowym zestrzeleniu w 1983 r. nad terytorium b. ZSRR koreańskiego samolotu pasażerskiego uznano, że GPS powinien zostać udostępniony także cywilom. Aż do 2000 r. dla zwykłych użytkowników pozostawał jednak właściwie bezużyteczny, bowiem tzw. degradacja sygnału, zapobiegliwie wprowadzona przez wojsko, ograniczała dokładność określania pozycji do 100 metrów. Po decyzji Billa Clintona o wyłączeniu zakłócania, dokładność systemu wzrosła do 4-12 metrów. Rozpoczęła się nowa era nie tylko dla turystów i podróżników, ale też w wielu innych dziedzinach życia. Szacuje się, że dziś już 6-7 proc. europejskiego PKB (produktu krajowego brutto) zależy od zastosowań nawigacji satelitarnej.

Na tropie przygody

Na czym dziś polega geocaching? Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

Jak zacząć zabawę w geocaching? Na początek musimy wybrać skrzynkę, której będziemy poszukiwać. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl. Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące. 

Przed wyruszeniem na wyprawę, poza zanotowaniem wszystkich szczegółów dotyczących skrzynki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z terenem. Na wyprawę warto wziąć łopatkę i rękawice, przydać może się też zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka była uszkodzona (torebki foliowe, ołówek, nowy dziennik), a także jakiś przedmiot na wymianę. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub - wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie - zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrzynek. W wyborze odpowiedniej opcji pomogą nam forumowicze w jednym z poświęconych geocachingowi serwisów internetowych.

Las pełen niespodzianek

W internetowych bazach można znaleźć coraz więcej skrzynek ukrywanych w lasach, również przez samych leśników. Jest to bowiem jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie turystów do lasów i pokazanie ich piękna. Chcąc znaleźć w bazie takie skrzynki, najlepiej w wyszukiwarce jako ich właściciela, podać "nadleśnictwo". Można też o nie zapytać w siedzibie nadleśnictwa. Każde takie pytanie będzie zachętą dla leśników, by przygotować na swoim terenie tego typu atrakcje dla turystów.
Kilkanaście skrzynek w najciekawszych miejscach swoich lasów ukryli np. leśnicy z Nadleśnictwa Katowice (RDLP Katowice). Opis każdej z nich przybliża przy okazji historię miejsca. Reakcje internautów są entuzjastyczne. Wysoko poprzeczkę zawiesili pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark (RDLP Olsztyn). Ich skrytki w formie wyrzeźbionego ptaka zostały umieszczone w koronach drzew, 12-20 metrów nad ziemią. Zdobycie wszystkich, czyli przejście trasy "Tylko dla orłów", to nie lada wyzwanie.

Skrzynka z zagadką

Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną. Właśnie ze względu na ochronę lasów, niektóre serwisy internetowe nie pozwalają w swoich bazach na rejestrację skrzynek zakopanych w lesie.

Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisać się w dzienniku, który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrzynce przedmiot lub dołożyć własny (zazwyczaj są to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niektórych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiotów z jednej lokalizacji do innej i śledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania z serwisie, w którym skrzynka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć.

Zabawę w poszukiwanie skrzynek można urozmaicać na różne sposoby. Żeby znaleźć skrzynkę multicache, trzeba pokonać etapy, a na każdym z nich otrzymuje się tylko część potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: może to być  łamigłówka, puzzle do ułożenia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane są także dodatkowymi parametrami, które określają czego możemy spodziewać się na miejscu. Z pewnością na brak wrażeń nie będziemy narzekać.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenia o naborze

Ogłoszenia o naborze

Rekrutacja zakończyła się

Ustrzyki Dolne, dnia 11.04.2023 r.

 

 

 NK.1101.18.2023

 

                                                                      

 

O G Ł O S Z E N I E

 

Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w sprawie naboru zewnętrznego

na stanowisko pracy:

Podleśniczy /Instruktor techniczny  w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne

(na zastępstwo)

 

  1. Organizator naboru:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

ul. Rynek 6

38 – 700 Ustrzyki Dolne

Tel: 13 461 10 31 , e-mail: ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl

 

  1. Tryb prowadzenia naboru:
  1. Nabór prowadzony jest w oparciu o Regulamin organizowania naborów na wolne stanowiska pracy, stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 22 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z dnia
    19 października 2022 r. w sprawie zasad prowadzenia naborów na wolne stanowiska pracy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i nadzorowanych przez RDLP nadleśnictwach, znak sprawy:DO.013.66.2022
  2. Decyzji Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powołującą komisję rekrutacyjną.
  3. Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniona jest Anna Wolniewicz  - St. Specjalista ds. Pracowniczych (tel: 604 482 259).

 

 

  1. Warunki zatrudnienia:
  1. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07:00 do 15:00 w Leśnictwie  Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
  2. Umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (tj. cztery miesiące)
  3. Wykonywanie pracy w ramach obowiązujących norm czasu pracy.
  4. Wykonywanie pracy poza siedzibą Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, w formie polecenia wyjazdu służbowego.
  5. System wynagradzania zgodny z obowiązującymi przepisami w PGL LP, świadczenia socjalne.

 

  1. Wymagania niezbędne:
  1. Wykształcenie minimum średnie leśne.
  2. Obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych, odpowiednie kwalifikacje zawodowe, nienaganna opinia, niekaralność za przestępstwo z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na tym stanowisku.
  3. Staż pracy minimum 1 rok w Lasach Państwowych.
  4. Umiejętność obsługi rejestratora leśniczego oraz Podstawowa znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.
  5. Posiadanie prawa jazdy kat. B.

 

  1. Wymagania dodatkowe (preferowane)

 

  1. Znajomość przepisów prawa związanych z gospodarką leśną i uregulowań wewnętrznych obowiązujących w Lasach Państwowych.
  2. Znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP)
  3. Ukończone kursy i szkolenia przydatne na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego.
  4. Posiadanie osobowego samochodu prywatnego z prawem do dysponowania nim, który może być wykorzystany do celów służbowych.
  5. Od kandydata/tki oczekujemy ponadto:

     - bardzo dobrej organizacji pracy własnej oraz umiejętności pracy w zespole,      - umiejętności pracy pod presją czasu,

     - dokładności, odpowiedzialności, asertywności,

     - samodzielności w wykonywaniu powierzonych obowiązków,

     - dyspozycyjności, komunikatywności,

- angażowania się w realizowane zadania,

- budowy pozytywnego wizerunku nadleśnictwa.

 

  1. Ramowy zakres zadań na stanowisku pracy:
  1. Ochrona granic leśnictwa, znaków graficznych i geodezyjnych, tablic ostrzegawczych i informacyjnych.
  2. Ochrona lasu przed czynnikami szkodotwórczymi oraz wykonywanie czynności zwalczających szkodnictwo leśne oraz ochrona mienia.
  3. Ochrona lasów i obiektów leśnych przed pożarem.
  4. Ochrona przyrody.
  5. Wykonywanie wszystkich czynności techniczno-gospodarczych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa, ochronę zasobów leśnych i innego majątku według poleceń, wskazówek i instruktażu leśniczego lub z własnej inicjatywy, zgodnie z instrukcjami oraz zasadami obowiązującymi w Lasach Państwowych.
  6. Dokonywanie obmiarów robót i odbiórki drewna, wydawanie drewna i innych produktów z lasu oraz sporządzanie stosownej dokumentacji (sortymentacji, pomiar i rejestracja pozyskanego drewna).
  7. Sprawowanie nadzoru nad przebiegiem prac gospodarczo-leśnych wykonywanych przez zleceniobiorców i przydzielonych pracowników ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowość organizacji prac, przeprowadzenie instruktażu pracowników przed przystąpieniem do wykonywania robót, efektywne wykorzystanie czasu pracy, przestrzeganie instrukcji technologicznych i technicznych, bezpieczeństwa pracy oraz jakości robót.
  8. Wspieranie działań Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w zakresie edukacji leśnej społeczeństwa.

 

 

Szczegółowy zakres obowiązków zostanie ustalony po zatrudnieniu. Dopuszcza
się możliwość zmiany zakresu zadań w ramach działalności Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

 

VII. Wymagane dokumenty:

  1. Kopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie.
  2. CV, list motywacyjny wraz z podaniem danych kontaktowych - opatrzone własnoręcznym podpisem (adres do korespondencji, e-mail, telefon).
  3. Kopia zaświadczenia  o odbyciu stażu w Lasach Państwowych ukończonego wynikiem pozytywnym.
  4. Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego zał. nr 1
  5. Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy: zał. nr 2
  6. Oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa jazdy kat. B: zał. nr 3
  7. Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych zał. nr 4
  8. Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań”: zał. nr 5
  9. Do oferty mogą zostać dołączone inne dokumenty w tym opinie i referencje z poprzednich miejsc pracy. Podanie tych danych osobowych przez kandydata jest dobrowolne i opcjonalne. Podając je wyraża On zgodę na ich przetwarzanie. Nie dołączenie dodatkowych danych osobowych nie wpłynie negatywnie na rozpatrzenie kandydatury na stanowisko Podleśniczego/Instruktora technicznego.

 

W przypadku braku czytelnego podpisu na dokumentach oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych. Oryginały dokumentów należy okazać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

VIII. Termin i miejsce składania ofert:

  1. Wymagane dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej na adres ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl lub w formie papierowej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko: Podleśniczy/Instruktor techniczny w  Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w naborze zewnętrznym na Zastępstwo” w terminie do 19 kwietnia 2023 r. do godz. 14.00 na adres:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

ul. Rynek 6

38 – 700 Ustrzyki Dolne

  1. Dokumenty, które wpłyną do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne po wyżej określonym terminie nie będą rozpatrywane (w przypadku przesyłki pocztowej liczy się data wpływu do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne).
  2. Otwarcie ofert nastąpi w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w dniu 20 kwietnia 2023 r. o godz. 7:30. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni tylko Ci kandydaci, których oferty zostaną ocenione najwyżej.

IX. Informacje dodatkowe.

  1. Przesłane dokumenty w postępowaniu rekrutacyjnym zostaną zniszczone  w okresie do 6 m-cy od zakończenia postępowania.
  2. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zastrzega sobie prawo pozostawienia postępowania rekrutacyjnego bez rozstrzygnięcia, bez podania przyczyny.
  3. Komunikacja pomiędzy Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne oraz osobami składającymi oferty będzie prowadzona w formie elektronicznej, na podany adres e-mail.
  4. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne może unieważnić rekrutację na każdym etapie postępowania.
  5. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne nie zwraca kandydatom kosztów związanych z udziałem w rekrutacji.

 

[Podpisano elektronicznie]

Maciej Szpiech


 

 

Załączniki:

  1. Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego - wzór zał. nr 1.
  2. Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy – wzór zał. nr 2.
  3. Oświadczenie o posiadaniu prawa jazdy – wzór zał. nr 3.
  4. Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych – wzór zał. nr 4.
  5. Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań” – wzór zał. nr 5.