Wydawca treści
Współpraca
Współpraca
Nadleśnictwo prowadzi współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami publicznymi.
1. Zakład Karny w Uhercach Mineralnych - porozumienie w zakresie realizacji zadań wynikających z programów resocjalizacyjnych przez prowadzenie działalności społecznej i oświatowej wobec skazanych.
2. Bieszczadzkie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promyk Nadziei", Bieszczadzki Zespół Szkól Zawodowych w Ustrzykach Dolnych, Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych, Zespół Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych, Szkoła Podstawowa w Krościenku, Przedszkole nr 1 i 2 w Ustrzykach Dolnych - współpraca polegająca na propagowaniu wiedzy o lesie oraz edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie.
3. Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny z siedzibą w Myczkowcach - współpraca polegająca na promowaniu walorów przyrodniczych lasów położonych w zasięgu terytorialnego działania nadleśnictwa w połączeniu z edukacją przyrodniczą, leśną i historyczną.
4. Gmina Ustrzyki Dolne - współpraca polegająca na:
- promowaniu walorów turystycznych i przyrodniczych terenów w tym lasów położonych w zasięgu terytorialnego działania nadleśnictwa i gminy, a w szczególności poprzez umożliwienie rozwoju turystyki pieszej w szerokim zasięgu (międzyregionalnym) na wyznaczonych ścieżkach służących do odbywania wycieczek pieszych, oznakowanych jednolitymi znakami (symbolami), wyposażonych w przystanki i urządzenia informacyjne, zapewniające bezpieczne i wygodne ich przejście, promocja regionu oraz jego walorów turystycznych.,
- utworzeniu na terenie nadleśnictwa trasy szlaku konnego "Bieszczadzki trakt",
- utworzeniu trasy rowerowej "Down Hill" na stokach góry Laworta, w pobliżu istniejącego wyciągu narciarskiego.
5. Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne "Bieszczady" - współpraca polegająca na promowaniu walorów okolicznych lasów położonych w zasięgu terytorialnego działania nadleśnictwa, związanych z nimi tradycji wydobywania ropy naftowej, eksponowania urządzeń wydobywczych położonych na szlaku ekomuzeum "Hołe".
6. Gmina Czarna - współpraca polegająca na promowaniu walorów przyrodniczych lasów położonych w zasięgu terytorialnego działania nadleśnictwa w połączeniu z edukacją przyrodniczą, leśną i historyczną. Realizacja przedsięwzięcia, polegającego na utworzeniu łącznika do ścieżek przyrodniczo-historycznych 'Żukowem do Krainy Lipieckiej" i "Kraina Lipiecka", biegnących od Ustjanowej Górnej do Lipia do trasy turystyki pieszej z Rabego.
Polecane artykuły
Nasze Lasy
Nasze Lasy
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. ha. Podzielone jest na dwa obręby leśne - Brzegi i Stefkowa, w skład których wchodzi 18 leśnictw i jeden ośrodek hodowli zwierzyny (OHZ).
Przynależność do krainy, dzielnicy przyrodniczo-leśnej i mezoregionów
Obszar nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, według rejonizacji przyrodniczo-leśnej, położony jest w:
1. Krainie Karpackiej (VIII),
2. Dzielnicy Pogórza Środkowobeskidzkiego (VIII.2),
3. Mezoregionie Pogórza Przemyskiego (VIII.2.d),
4. Dzielnicy Bieszczadów (VIII.3),
5. Mezoregionie Bieszczadów (VIII.3.a).
Według podziału Polski na jednostki fizyczno–geograficzne (J. Kondracki 2002), omawiany teren leży w:
1. Obszarze: Europy Zachodniej,
2. Podobszarze: Karpat, Podkarpacia i Niziny Panońskiej(5),
3. Prowincji: Karpat Wschodnich (52),
4. Podprowincji: Beskidów Wschodnich (522),
5. Makroregionie: Beskidów Lesistych (522.1),
a. Mezoregionie: Gór Sanocko-Turczańskich (522.11),
b. Mezoregionie: Bieszczadów Zachodnich (522.12).
Położenie geograficzne i wysokościowe
Obszar terytorialnego zasięgu działania nadleśnictwa leży między 24o23' a 24o43' długości geograficznej wschodniej oraz między 49o18' a 49o36' szerokości geograficznej północnej. Wysokość nad poziom morza zawiera się w granicach od 320 do 910 m.
Rzeźba terenu
Obszar nadleśnictwa jest urozmaicony, obejmując szereg pasm górskich przebiegających z reguły w kierunku NW - SE. Lasy leżą w silnie urzeźbionym terenie, zajmując przeważnie najwyższe wzniesienia, a w terenach niższych najbardziej strome stoki. Wszystkie kompleksy leśne poprzecinane są licznymi potokami i jarami o różnym stopniu nachylenia i różnej wystawie. Najwyższe wzniesienia n.p.m. omawianego terenu to: Jaworniki – 910 m; Żuków – 876 m; Kamienna Laworta – 769 m; Halicz – 762 m; Jawor – 742 m; Jasień – 734 m; Wielki Król – 726 m; Brancowa – 685 m; Stożek – 683 m; Truszowskie – 675 m; Kiczera – 632 m; Magura – 630 m; Przysłup – 549 m.
Warunki klimatyczne
Teren Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (wg Romera 1949) leży w strefie klimatów górskich i podgórskich - typ klimatu górskiego, w tym w dwóch podtypach:
– podtypie górskim,
– podtypie kotlin śródgórskich.
Klimat omawianego obszaru charakteryzuje się bogatymi opadami, zmienną temperaturą powietrza w zależności od wysokości n.p.m., krótkim okresem wegetacji, długim okresem występowania przymrozków oraz występowaniem silnych wiatrów. Przeważają wiatry zachodnie, południowe i południowo-wschodnie. Średnie sumaryczne opady roczne wynoszą ok. 800 mm. Najwięcej opadów notuje się w okresie wegetacji, w miesiącach letnich. Średnia temperatura powietrza spada o około 0,5 °C na każde 100 metrów wzniesienia. Średnia roczna temperatura wynosi 8°C. Średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi 15°C. Okres wegetacyjny trwa 5 do 6 miesięcy. Przymrozki późne występują do końca maja, a wczesne od połowy września. Pokrywa śnieżna zalega od października do kwietnia, jej grubość dochodzi często do 1 metra, a miejscami do 2 metrów.
Warunki wodne
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne leży w zlewniach dwóch mórz:
– Morza Czarnego (cała zlewnia rzeki Strwiąż),
– Morza Bałtyckiego (cała zlewnia rzeki San).
W zlewni Morza Czarnego leży większość lasów obrębu Brzegi Dolne oraz północno-wschodnia część lasów obrębu Stefkowa (oddz.: 1-5; 15-17;24; 107-112; 139; 140). W zlewni Morza Bałtyckiego leżą lasy położone na południowych stokach pasma Żuków oraz w kompleksach Stożki i Daszówka (leśnictwo Łobozew i Teleśnica) obrębu Brzegi Dolne oraz większa część lasów obrębu Stefkowa (poza wymienionymi wyżej oddziałami).
Warunki glebowe
Dominują gleby brunatne wyługowane (69,79%), rzadziej występują gleby brunatne właściwe (16,56%) i brunatne kwaśne (12,74%). Następnymi pod względem zajmowanej powierzchni typami gleb są mady i gleby rdzawe. Pozostałe typy gleb: rankery, gruntowoglejowe, opadowoglejowe, torfowe mają niewielki udział. Gleby brunatne występują na stokach o ułatwionym odpływie wód powierzchniowych, płowe - głównie na płaszczyznach zrównań wierzchowinowych, zaś mady i gleby mułowe i glejowe - w dolinach rzek i potoków. Na wymienionych glebach wytworzyły się bardzo żyzne siedliska leśne.