Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Roczne pozyskanie drewna w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne wg obowiązującego Planu Urządzenia Lasu na lata 2009-2018 wynosi około 107 tys. m3 drewna.
W Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne obowiązujący roczny etat cięć wynosi nieco około 107 tys. m3 drewna.
W ramach etatu należy bezwzględnie wykonywać zabiegi obowiązkowe – tzw. czyszczenia i trzebieże (cięcia pielęgnacyjne). Ich celem jest hodowla stabilnych i żywotnych drzewostanów stanowiących trwały element środowiska naturalnego. Zabiegi gospodarcze związane z pozyskaniem drewna mające charakter cięć jednostkowych i grupowych. Jest to szczególnie istotne w warunkach podgórskich i górskich, gdzie lasy pełnią niezwykle ważne funkcje wodochronne i glebochronne. W naszym terenie nie stosuje się również zrębów zupełnych, co jest zjawiskiem dość powszechnym w górskim krajobrazie krajów sąsiednich. Wyjątek stanowią miejsca przeznaczone pod różnego rodzaju inwestycje, np. drogi leśne, szlaki zrywkowe, zbiorniki wodne czy obiekty turystyczne.
Zgodnie z zasadami hodowli lasu (ZHL) w nadleśnictwie prowadzi się gospodarkę zrębowo-przerębową i stosuje rębnię stopniową udoskonaloną (IVD).
Drewno o średnicy do 7 cm w korze, czyli tzw. drobnica opałowa ("gałęziówka") jest pozyskiwana przez lokalną ludność metodą "samowyrobu".
W nadleśnictwie można nabywać także stroisz iglasty, a w okresie świątecznym choinki świerkowe i jodłowe.
Polecane artykuły
Organizacja nadleśnictwa
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne podzielone jest na 18 leśnictw i jeden Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ).
Strukturę Nadleśnictwa stanowią:
1) biuro Nadleśnictwa,
2) leśnictwa: Bandrów, Brzegi, Łobozew, Łodyna, Krościenko, Rabe, Stebnik, Teleśnica i ds. łowieckich, Ustianowa, Żłobek, Jawor, Leszczowate, Orelec, Serednica, Stefkowa, Wańkowa, Zawadka, Żuków