Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne występują zarówno pomniki przyrody żywej jak i nieożywionej.

Pomniki przyrody, wg ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, to „pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie". Pomniki przyrody są tworzone w drodze rozporządzenia wojewody albo uchwały rady gminy. Zniesienia formy ochrony dokonuje organ, który ją ustanowił.

Pomniki przyrody żywej

Pomników przyrody żywej utworzono 20, zgrupowanych w obrębie dawnego parku podworskiego usytuowanego we wsi Leszczowate. Jest to stosunkowo dobrze zachowany starodrzew jaworowo-jesionowy i lipowo-dębowy, któremu towarzyszą pojedyncze egzemplarze wiązu górskiego. Wśród istniejących pomników przyrody żywej występuje jesion wyniosły (6 drzew), klon jawor (6 drzew), lipa drobnolistna (4 drzewa), wiąz górski (3 drzewa) oraz dąb szypułkowy (1 drzewo).

W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa (ale poza gruntami w zarządzie nadleśnictwa) występuje jeszcze 10 pomników przyrody żywej. 

Pomniki przyrody nieożywionej

Celem ochrony przyrody w zakresie jej części nieożywionej jest zachowanie różnorodnych odsłonięć geologicznych i form rzeźby terenu o wysokich walorach naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych, tworzących niejednokrotnie specyficzne siedliska dla rzadkich biocenoz i gatunków.

Jedynym pomnikiem przyrody nieożywionej zlokalizowanym na gruntach w zarządzie nadleśnictwa jest piaskowcowa skałka, tzw. „Kamień Orelecki". Pozostałe obiekty: ściana skalna w Myczkowcach oraz wodospad w Uhercach Mineralnych, położone są w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa.

W ramach projektowanych pomników przyrody nieożywionej ujęto 1 obiekt zaproponowany w planie ochrony Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, położony na obszarze leśnictwa Krościenko oraz zaproponowano do ochrony, w oparciu o przeprowadzoną inwentaryzację, grupę naturalnych wychodni skalnych znajdujących się w leśnictwie Teleśnica.

Źródło danych:

Program ochrony przyrody nadleśnictwa Ustrzyki Dolne


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta łowiecka

Oferta łowiecka

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne koordynuje działania z zakresu gospodarki łowieckiej na powierzchni 45 191 ha w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane w 6 obwodach łowieckich, w tym jednym administrowanym przez Lasy Państwowe i pięciu wydzierżawionych przez koła łowieckie.

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne informuje, że od dnia 12 kwietnia 2023 r. zmieniły się zasady sprzedaży polowań w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (OHZ LP).

Biura polowań oraz myśliwi indywidualni mogą teraz wykupić polowanie bezpośrednio
w naszym Nadleśnictwie.

Zamówienie polowania:

Jeżeli zdecydujecie się Państwo skorzystać z naszej oferty polowań to prosimy o przesłanie na adres e-mail ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl, lub adres korespondencyjny Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 6, 38-700 Ustrzyki Dolne, telefon 13 461 1031, WNIOSKU O ORGANIZACJĘ POLOWANIA.  

 

Zamówienie powinno być przesłane do 14 dni przed terminem planowanego polowania. Termin składania zamówienia może być krótszy, wyłącznie na podstawie porozumienia stron.

Nadleśnictwo sprzedające polowanie po otrzymaniu zamówienia, zwrotnie prześle potwierdzenie realizacji polowania wraz z podaniem informacji o wysokości i terminie wpłaty zaliczki (przedpłaty) oraz numerze rachunku bankowego, na które należy wpłacić zaliczkę.

 

Rozliczenie polowania odbędzie się w oparciu i na zasadach wyszczególnionych OFERCIE CENOWEJ. Wszystkie ceny w ofercie są cenami brutto, w których został już uwzględniony podatek VAT.

 

Informacje dodatkowe:

 Myśliwy, który udaje się na polowanie do Polski, musi posiadać ważne:

  1. Zezwolenie na wwóz broni i amunicji.
  2. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

Myśliwy ponosi pełną odpowiedzialność prawną i materialną za szkody będące skutkiem jego działania oraz zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania polskiego prawa łowieckiego.