Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne znajduje się kilka ciekawych obiektów edukacyjnych, które warto odwiedzić.

Edukacja i udostępnianie terenu. Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne działalność edukacyjna prowadzona jest w oparciu o programy edukacji leśnej społeczeństwa. Obecnie jej cele i zasady określa „Program edukacji leśnej w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne na lata 2019 – 2028, stworzony na podstawie Zarządzenia Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Do obiektów edukacji leśnej w Nadleśnictwie zaliczyć należy:

 

- Leśną ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną „Na stokach Żukowa". Ścieżka położona jest na terenie Wschodnio-beskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w miejscowości Ustjanowa i prowadzi trasami narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego po północnych stokach pasma górskiego Żuków. Uczestnikom edukacji przedstawiono specyfikę gospodarki leśnej w drzewostanach iglastych i mieszanych, różnorodność formacji roślinnych w zależności od siedliska walory krajobrazowe i historyczne. Na terenie Ścieżki można poznać strukturę lasu, panujące w nim zależności, wielofunkcyjność lasu, wybrane zagadnienia z hodowli i ochrony lasu. Ścieżkę utworzono w 2000r. Z czasem została rozbudowana i posiada 27 przystanków na długości 3,5 km. Wyposażona jest w tablice informacyjno - dydaktyczne, ławki oraz miejsca ogniskowe. Na samym początku ścieżki urządzono obiekt ,,zielonej klasy” wyposażony w ławy i stoły. W zadaszonej części znajdują się tablice opisujące rolę i znaczenie lasu, choroby lasu, składniki fauny i flory ekosystemu leśnego. Kończy się tarasem widokowym na grzbiecie Żukowa – Holicy z panoramą na Zatokę Teleśnicą i bieszczadzkie połoniny. Orientacyjny czas przejścia około 2,5 godziny. Początek ścieżki jest na wysokości 500 m n.p.m. a najwyższy punkt na tarasie widokowym 750 m n.p.m.

 

- Ścieżka spacerowa - rowerowa ,,Na Szczyt Kamiennej Laworty”.

Ścieżka utworzona w 2000 roku, sukcesywnie odtworzona i doposażania w nowe tablice. Rozpoczyna się przy ogródkach działkowych na ul. Nadgórnej i biegnie na Szczyt Kamiennej Laworty (762m n.p.m.) do górnej stacji kolejki linowej wyciągu narciarskiego. Przebieg ścieżki charakteryzuje się licznymi punktami widokowymi na panoramę miasta Ustrzyki Dolne. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne opisujące specyfikę występujących drzewostanów oraz zagadnienia ochrony przyrody.

 

- Wiata edukacyjna na Holicy. Zlokalizowana obok punktu widokowego, będącego zakończeniem leśnej ścieżki przyrodniczo - dydaktycznej „Na stokach Żukowa". Obiekt przygotowany na około 80 osób.

- Obiekty małej retencji górskiej. Zbiorniki wodne powstałe w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich”. W miejscach tych ustawiono tablice informacyjne oraz infrastrukturę turystyczną.

- Miejsca wypoczynku: Żuków, Hoszów, Stwiążyk, Żłobek, Leszczowate. Miejsca te zostały wyposażone w infrastrukturę turystyczno – edukacyjną. W Żłobku ponadto powstało miejsce upamiętniające wydarzenia historyczne. Został ustawiony obelisk upamiętniający 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz posadowiony krzyż na pamiątkę 250 -lecia zawiązania Konfederacji Barskiej.
 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja nadleśnictwa

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne podzielone jest na 18 leśnictw i jeden Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ).

Strukturę Nadleśnictwa stanowią:
1) biuro Nadleśnictwa,
2) leśnictwa: Bandrów, Brzegi, Łobozew, Łodyna, Krościenko, Rabe, Stebnik, Teleśnica i ds. łowieckich, Ustianowa, Żłobek, Jawor, Leszczowate, Orelec, Serednica, Stefkowa, Wańkowa, Zawadka, Żuków