Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Roczne pozyskanie drewna w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne wg obowiązującego Planu Urządzenia Lasu na lata 2009-2018 wynosi około 107 tys. m3 drewna.

W Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne obowiązujący roczny etat cięć wynosi nieco około 107 tys. m3 drewna.

W ramach etatu należy bezwzględnie wykonywać zabiegi obowiązkowe – tzw. czyszczenia i trzebieże (cięcia pielęgnacyjne). Ich celem jest hodowla stabilnych i żywotnych drzewostanów stanowiących trwały element środowiska naturalnego. Zabiegi gospodarcze związane z pozyskaniem drewna mające charakter cięć jednostkowych i grupowych. Jest to szczególnie istotne w warunkach podgórskich i górskich, gdzie lasy pełnią niezwykle ważne funkcje wodochronne i glebochronne. W naszym terenie nie stosuje się również zrębów zupełnych, co jest zjawiskiem dość powszechnym w górskim krajobrazie krajów sąsiednich. Wyjątek stanowią miejsca przeznaczone pod różnego rodzaju inwestycje, np. drogi leśne, szlaki zrywkowe, zbiorniki wodne czy obiekty turystyczne.

Zgodnie z zasadami hodowli lasu (ZHL) w nadleśnictwie prowadzi się gospodarkę zrębowo-przerębową i stosuje rębnię stopniową udoskonaloną (IVD).

Drewno o średnicy do 7 cm w korze, czyli  tzw. drobnica opałowa ("gałęziówka") jest pozyskiwana przez lokalną ludność metodą "samowyrobu". 

W nadleśnictwie można nabywać także stroisz iglasty, a w okresie świątecznym choinki świerkowe i jodłowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Biegli śladem bieszczadzkiej tarniny!

Biegli śladem bieszczadzkiej tarniny!

II Bieg Ekologiczny i Marsz Nordic Walking Śladem Bieszczadzkiej Tarniny rozegrany został 14 października 2017r.

W przepięknej jesiennej scenerii na trasie wiodącej polnymi ścieżkami na pętli 5,5 km umiejscowionej na stokach ,,Ostrego Działu” w Dźwiniaczu Dolnym k. Ustrzyk. Do waliki o podium stanęły zarówno dzieci oraz dorośli na poszczególnych dystansach w biegach i marszu nordic walking. Bazę zawodów stanowiła Stadnina Koni Forta Państwa Budzyków a główni organizatorzy Stowarzyszenie Nowoczesne Bieszczady stanęła na wysokości zadania, aby oprócz emocji związanych z rywalizacją zarówno zawodnikom jak i kibicom nie brakowało dodatkowych atrakcji. Ustrzyccy leśnicy ze swojej strony, szczególnie dla młodszych uczestników serowali w namiocie edukacyjnym LP gry i zabawy o tematyce leśnej oraz dzielili wiedzę przyrodniczą.

Szczegóły nt. biegu można znaleźć na stronie:

http://sport.ustrzyki-dolne.pl/strona-1995-ii_bieg_ekologiczny_i_marsz_nordic.html