Asset Publisher
Oferta edukacyjna
Nadleśnictwo prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Oferta Edukacyjna oraz Zasady Postępowania na zajęciach przyrodniczych w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne:
W oparciu o Zarządzenie Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa, na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne prowadzona jest edukacja leśna społeczeństwa, której celem jest promocja wielofunkcyjnej, trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym.
Zajęcia edukacyjne prowadzone są:
1. w siedzibie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – sala konferencyjna,
2. na terenie szkółki leśnej w Orelcu,
3. w Zielonej Klasie - przy ścieżce dydaktycznej "Na stokach Żukowa"
Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z pracownikiem prowadzącym edukację – Panią Wiolettą Flis - kontakt: - tel. (13) 461 10 31, wew. 440, tel. kom. 693 600 192, e-mail:wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl
Prosimy o zapoznanie się z „Zasadami postępowania na zajęciach edukacyjnych prowadzonych na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne":
1. Termin przeprowadzenia zajęć edukacyjnych należy uzgadniać każdorazowo z pracownikiem prowadzącym edukację w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne, podając:
· nazwę placówki oświatowej / innej instytucji,
· imię i nazwisko opiekuna grupy
· ilość uczestników
· wiek uczestników
· temat i miejsce zajęć
· termin przeprowadzenia zajęć (dzień, godzina)
2. W celu zorganizowania dobrej współpracy oraz zachowania wszystkim bezpieczeństwa na zajęciach edukacyjnych należy zapoznać się i zastosować do warunków zawartych w załączonych dokumentach: POROZUMIENIE i OŚWIADCZENIE.
3. Przed rozpoczęciem zajęć omówione zostaną z uczestnikami zasady zachowania się w lesie oraz przekazane będą informacje o potencjalnych zagrożeniach.
4. Uczestnicy zajęć edukacyjnych mogą korzystać z poczęstunku zorganizowanym we własnym zakresie. W takim przypadku Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne uczestników.
Asset Publisher
Odbudowali pięć gniazd orłów i orlików
Odbudowali pięć gniazd orłów i orlików
Wielkie ptaki szponiaste żyjące w lasach Podkarpacia pozostają pod opieką ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów, którzy przy wsparciu nadleśnictw odbudowali w tym roku kolejne pięć gniazd zniszczonych przez wichury i burze.
W czerwcu na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne odbudowano pierwsze z nich, uszkodzone silnymi wiatrami. Gniazdo już od 10 lat zajmowała para orłów przednich. Szybka rekonstrukcja, której podjął się dr Marian Stój, znany ornitolog, koordynator regionalny w Komitecie Ochrony Orłów, sprawiła, że już po kilku dniach obserwowano nad tym obszarem krążącą parę
- Sytuacja była dość dramatyczna, bo po wiosennych wichurach otrzymaliśmy informację od dra Stója, że samica orła „siedzi na resztkach gniazda i nawołuje” - mówi Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. - Dlatego podjęliśmy natychmiast decyzję, by pomóc tym królewskim ptakom, zlecając wykonanie tej niezwykłej pracy specjaliście. Już 12 czerwca remont został zakończony, a obserwacje w następnych miesiącach loty orłów dają nadzieję na powrót do gniazdowania w tym miejscu.
W tym roku udało się odbudować łącznie pięć zniszczonych gniazd - dwa orła przedniego i trzy orlika krzykliwego, z czego dwa w Nadleśnictwie Komańcza i po jednym w nadleśnictwach Dukla, Rymanów i Ustrzyki Dolne.
Wsparcia finansowego udzieliły nadleśnictwa Brzozów, Komańcza, Ustrzyki Dolne i Sieniawa z terenu RDLP w Krośnie, jak również Nowa Dęba wchodzące już w skład lubelskiej RDLP.
- Te działania to efekt porozumienia zawartego pomiędzy Lasami Państwowymi a Komitetem Ochrony Orłów oraz finansowego wsparcia udzielanego nam przez nadleśnictwa – zaznacza dr Marian Stój, koordynator działań w Regionie Podkarpackim KOO. - Od 1993 roku członkowie naszej organizacji wybudowali łącznie 49 sztucznych gniazd dla ptaków szponiastych, w tym 19 dla orła przedniego i 30 dla orlika krzykliwego, głównie na terenie lasów zarządzanych przez RDLP w Krośnie.
Dla ochrony miejsc gniazdowania tych rzadkich ptaków tworzone są specjalne strefy; w promieniu 200 metrów od drzewa z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.
Na terenie lasów RDLP w Krośnie istnieje 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha, a także 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego obejmujących łącznie prawie 2,7 tys. ha lasów.
Oba gatunki wykazują przyrost, dla porównania w 2014 roku było 18 gniazd orła przedniego i 98 orlika krzykliwego a powierzchnia stref ochrony wyniosła odpowiednio 508 i 1971 hektarów.
Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. dr Marian Stój