Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne znajduje się kilka ciekawych obiektów edukacyjnych, które warto odwiedzić.
Edukacja i udostępnianie terenów leśnych. Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne działalność edukacyjna prowadzona jest w oparciu o programy edukacji leśnej społeczeństwa. Obecnie jej cele i zasady określa „Program edukacji leśnej w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne na lata 2019 – 2028, stworzony na podstawie Zarządzenia Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Obiekty rekreacyjno – wypoczynkowe Nadleśnictwa wykorzystywane do edukacji leśnej:
Ścieżki Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
1. ,,Na stokach Żukowa” - ścieżka dydaktyczna o dł. 2,6 km wyznaczona na terenie Leśnictwa Ustjanowa, położona w miejscowości Ustjanowa na północnym stoku pasma Żuków, częściowo prowadzi trasami narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego. Na trasie zlokalizowane są tablice informacyjno-dydaktyczne prezentujące specyfikę tutejszej gospodarki leśnej, różnorodność form roślinnych i gatunkową zwierząt, wybrane zagadnienia z hodowli i ochrony lasu. Na początku ścieżki utworzono obiekt "Zielonej Klasy", który wyposażony został w wiatę, ławostoły oraz miejsce na ognisko. . W zadaszonej części znajdują się tablice opisujące rolę i znaczenie lasu, choroby lasu, składniki fauny i flory ekosystemu leśnego. Ścieżka kończy się tarasem widokowym na grzbiecie Żukowa – Holicy z panoramą na Zatokę Teleśnicą i bieszczadzkie połoniny.
2. ,,Śladami przeszłości pod Holicą” – ścieżka dydaktyczna o dł. – ok. 0,7 km, wyznaczona na terenie L-ctwa Łobozew w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu widokowego na Holicy. Ścieżka obejmuje elementy:
- historyczne i kulturowe- okopy z I Wojny Światowej, element dawnej infrastruktury lotniska szybowcowego (źródełko pod starym jaworem - punkt poboru wody), przedwojenne chałupisko ze starym przydomowym zadrzewieniem ( stare kasztanowce, lipy, wiązy, jawory), krajobraz lasu założonego na gruntach porolnych,
- przyrodnicze- drzewostany porolne w fazie trzebieży późnej z fragmentami podrostów i nalotów pochodzących z odnowień naturalnych oraz fragmenty starszych dawnych śródpolnych zadrzewień rosnących min. przy ciekach wodnych, zadrzewienie przydomowe wkomponowane w drzewostan modrzewiowy założony sztucznie na gruntach porolnych.
3. ,,Jaworowym szlakiem’’ - Szlak o dł. 0,9 km, wyznaczony na terenie Leśnictwa Jawor na zboczach góry Jawor. Biegnie od Przekaźnika na Jaworze do drogi gminnej przy Hotelu White Sails Solina. Na trasie ścieżki utworzono przystanek z którego widać panoramę na jezioro Solińskie. Ścieżką można również dojść do górnej stacji kolejki gondolowej PKL oddanej do użytki w 2022 r. Tematyka ścieżki przyrodnicza.
4. ,,Wilczym szlakiem do Niebolubnej”- Od drogi leśnej szlak o dł. 0,6 km, wyznaczony na terenie Leśnictwa Krościenko do ustanowionego Uchwałą Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych 2023 roku pomnika przyrody ożywionej– jodły pospolitej o imieniu ,,Niebolubna” o wyjątkowych wymiarach: wysokość 51, 4 m, obwód 412 cm i 131 cm pierśnicy. Żeby dotrzeć do szlaku należy zjechać z drogi krajowej Nr 84 w miejscowości Krościenko i kierować się na drogę wewnętrzną Lasów Państwowych Maksymowska. Dalej pieszo przejść tą drogą około 2,6 km w kierunku Stebnika.
5. ,,Na Szczyt Kamiennej Laworty” - ścieżka spacerowa – rowerowa w Leśnictwie Ustjanowa, rozpoczyna się przy ogródkach działkowych na ul. Nadgórnej i biegnie na Szczyt Kamiennej Laworty (762m n.p.m.) do górnej stacji kolejki linowej wyciągu narciarskiego. Przebieg ścieżki charakteryzuje się licznymi punktami widokowymi na panoramę miasta Ustrzyki Dolne. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne opisujące specyfikę występujących drzewostanów oraz zagadnienia ochrony przyrody.
Szlak turystyczny
1. ,,Ustrzycki Trakt” – utwardzony szlak turystyczny w Leśnictwie Ustjanowa – rozpoczyna się od miejsca odpoczynku na Stwiążyku i biegnie około 3,5 km niewielkimi przewyższeniami granicą lasu po południowym stoku Laworty do ogródków działkowych ,,Sosenka”. Na trasie zlokalizowano dwie wiaty z wyznaczonymi miejscami do rozpalania ognia.
Miejsca odpoczynku
1. ,,Na Pucharach” – obiekt zlokalizowany na terenie Leśnictwa Leszczowate przy zbiornikach retencyjnych powstałych w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich”. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne, wiatę turystyczną z piecem i gilem oraz miejsce postoju pojazdów. Wyznaczono tu zostało miejsce do rozpalania ognia.
2. ,,Holica” – obiekt zlokalizowany na terenie Leśnictwa Łobozew, przy punkcie widokowy Holica. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne i wiatę turystyczną z piecem.
3. ,,Żłobek” Na przełęczy - obiekt zlokalizowany w Leśnictwie Żłobek przy drodze drogi wojewódzkiej Nr 896 Ustrzyki Dolne - Czarna - Ustrzyki Górne. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne, wiatę turystyczną oraz miejsce postoju pojazdów. Wyznaczono tu zostało miejsce do rozpalania ognia. Zostały tu również upamiętnione wydarzenia historyczne. W roku 2018 ustawiono obelisk upamiętniający 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz posadowiono krzyż na pamiątkę 250 -lecia zawiązania Konfederacji Barskiej.
4. ,,Strwiążyk” – obiekt wyznaczony na terenie Leśnictwa Ustjanowa u podnóży stoków Lawory w starym parku podworskim, wśród wiekowych lip i jaworów z miejscem na ognisko i schronem.
5. ”Hoszów” – Obiekt wyznaczony na terenie Leśnictwa Ustjanowa przy drodze wojewódzkiej nr 896 Ustrzyki Dolne - Czarna - Ustrzyki Górne w paśmie masywu Gromadzyń. Miejsce wyposażone w infrastrukturę turystyczno – edukacyjną oraz wyznaczono miejsce do rozpalania ognia.
Asset Publisher
Nasze Lasy
Nasze Lasy
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. ha. Podzielone jest na dwa obręby leśne - Brzegi i Stefkowa, w skład których wchodzi 17 leśnictw, w ramach których działa również ośrodek hodowli zwierzyny (OHZ).
Przynależność do krainy, dzielnicy przyrodniczo-leśnej i mezoregionów
Obszar nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, według rejonizacji przyrodniczo-leśnej, położony jest w:
1. Krainie Karpackiej (VIII),
2. Dzielnicy Pogórza Środkowobeskidzkiego (VIII.2),
3. Mezoregionie Pogórza Przemyskiego (VIII.2.d),
4. Dzielnicy Bieszczadów (VIII.3),
5. Mezoregionie Bieszczadów (VIII.3.a).
Według podziału Polski na jednostki fizyczno–geograficzne (J. Kondracki 2002), omawiany teren leży w:
1. Obszarze: Europy Zachodniej,
2. Podobszarze: Karpat, Podkarpacia i Niziny Panońskiej(5),
3. Prowincji: Karpat Wschodnich (52),
4. Podprowincji: Beskidów Wschodnich (522),
5. Makroregionie: Beskidów Lesistych (522.1),
a. Mezoregionie: Gór Sanocko-Turczańskich (522.11),
b. Mezoregionie: Bieszczadów Zachodnich (522.12).
Położenie geograficzne i wysokościowe
Obszar terytorialnego zasięgu działania nadleśnictwa leży między 24o23' a 24o43' długości geograficznej wschodniej oraz między 49o18' a 49o36' szerokości geograficznej północnej. Wysokość nad poziom morza zawiera się w granicach od 320 do 910 m.
Rzeźba terenu
Obszar nadleśnictwa jest urozmaicony, obejmując szereg pasm górskich przebiegających z reguły w kierunku NW - SE. Lasy leżą w silnie urzeźbionym terenie, zajmując przeważnie najwyższe wzniesienia, a w terenach niższych najbardziej strome stoki. Wszystkie kompleksy leśne poprzecinane są licznymi potokami i jarami o różnym stopniu nachylenia i różnej wystawie. Najwyższe wzniesienia n.p.m. omawianego terenu to: Jaworniki – 910 m; Żuków – 876 m; Kamienna Laworta – 769 m; Halicz – 762 m; Jawor – 742 m; Jasień – 734 m; Wielki Król – 726 m; Brancowa – 685 m; Stożek – 683 m; Truszowskie – 675 m; Kiczera – 632 m; Magura – 630 m; Przysłup – 549 m.
Warunki klimatyczne
Teren Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (wg Romera 1949) leży w strefie klimatów górskich i podgórskich - typ klimatu górskiego, w tym w dwóch podtypach:
– podtypie górskim,
– podtypie kotlin śródgórskich.
Klimat omawianego obszaru charakteryzuje się bogatymi opadami, zmienną temperaturą powietrza w zależności od wysokości n.p.m., krótkim okresem wegetacji, długim okresem występowania przymrozków oraz występowaniem silnych wiatrów. Przeważają wiatry zachodnie, południowe i południowo-wschodnie. Średnie sumaryczne opady roczne wynoszą ok. 800 mm. Najwięcej opadów notuje się w okresie wegetacji, w miesiącach letnich. Średnia temperatura powietrza spada o około 0,5 °C na każde 100 metrów wzniesienia. Średnia roczna temperatura wynosi 8°C. Średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi 15°C. Okres wegetacyjny trwa 5 do 6 miesięcy. Przymrozki późne występują do końca maja, a wczesne od połowy września. Pokrywa śnieżna zalega od października do kwietnia, jej grubość dochodzi często do 1 metra, a miejscami do 2 metrów.
Warunki wodne
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne leży w zlewniach dwóch mórz:
– Morza Czarnego (cała zlewnia rzeki Strwiąż),
– Morza Bałtyckiego (cała zlewnia rzeki San).
W zlewni Morza Czarnego leży większość lasów obrębu Brzegi Dolne oraz północno-wschodnia część lasów obrębu Stefkowa (oddz.: 1-5; 15-17;24; 107-112; 139; 140). W zlewni Morza Bałtyckiego leżą lasy położone na południowych stokach pasma Żuków oraz w kompleksach Stożki i Daszówka (leśnictwo Łobozew i Teleśnica) obrębu Brzegi Dolne oraz większa część lasów obrębu Stefkowa (poza wymienionymi wyżej oddziałami).
Warunki glebowe
Dominują gleby brunatne wyługowane (69,79%), rzadziej występują gleby brunatne właściwe (16,56%) i brunatne kwaśne (12,74%). Następnymi pod względem zajmowanej powierzchni typami gleb są mady i gleby rdzawe. Pozostałe typy gleb: rankery, gruntowoglejowe, opadowoglejowe, torfowe mają niewielki udział. Gleby brunatne występują na stokach o ułatwionym odpływie wód powierzchniowych, płowe - głównie na płaszczyznach zrównań wierzchowinowych, zaś mady i gleby mułowe i glejowe - w dolinach rzek i potoków. Na wymienionych glebach wytworzyły się bardzo żyzne siedliska leśne.