Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne znajduje się kilka ciekawych obiektów edukacyjnych, które warto odwiedzić.

Edukacja i udostępnianie terenów leśnych. Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne działalność edukacyjna prowadzona jest w oparciu o programy edukacji leśnej społeczeństwa. Obecnie jej cele i zasady określa „Program edukacji leśnej w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne na lata 2019 – 2028, stworzony na podstawie Zarządzenia Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Obiekty rekreacyjno – wypoczynkowe Nadleśnictwa wykorzystywane do edukacji leśnej:

Ścieżki Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

1. ,,Na stokach Żukowa” - ścieżka dydaktyczna o dł. 2,6 km wyznaczona na terenie Leśnictwa Ustjanowa, położona w miejscowości Ustjanowa na północnym stoku pasma Żuków, częściowo prowadzi trasami narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego. Na trasie zlokalizowane są tablice informacyjno-dydaktyczne prezentujące specyfikę tutejszej gospodarki leśnej, różnorodność form roślinnych i gatunkową zwierząt, wybrane zagadnienia z hodowli i ochrony lasu. Na początku ścieżki utworzono obiekt "Zielonej Klasy", który wyposażony został w wiatę, ławostoły oraz miejsce na ognisko. . W zadaszonej części znajdują się tablice opisujące rolę i znaczenie lasu, choroby lasu, składniki fauny i flory ekosystemu leśnego. Ścieżka kończy się tarasem widokowym na grzbiecie Żukowa – Holicy z panoramą na Zatokę Teleśnicą i bieszczadzkie połoniny.

 

2. ,,Śladami przeszłości pod Holicą” – ścieżka dydaktyczna o dł. – ok. 0,7 km, wyznaczona na terenie L-ctwa Łobozew w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu widokowego na Holicy. Ścieżka obejmuje elementy:

- historyczne i kulturowe- okopy z I Wojny Światowej, element dawnej infrastruktury lotniska szybowcowego (źródełko pod starym jaworem - punkt poboru wody), przedwojenne chałupisko ze starym przydomowym zadrzewieniem ( stare kasztanowce, lipy, wiązy, jawory), krajobraz lasu założonego na gruntach porolnych,

- przyrodnicze- drzewostany porolne w fazie  trzebieży późnej z fragmentami podrostów i nalotów pochodzących z odnowień naturalnych oraz fragmenty starszych dawnych śródpolnych zadrzewień rosnących min. przy ciekach wodnych, zadrzewienie przydomowe wkomponowane w drzewostan modrzewiowy założony sztucznie na gruntach porolnych.

3. ,,Jaworowym szlakiem’’ - Szlak o dł. 0,9 km, wyznaczony na terenie Leśnictwa Jawor na zboczach góry Jawor. Biegnie od Przekaźnika na Jaworze do drogi gminnej przy Hotelu White Sails Solina. Na trasie ścieżki utworzono przystanek z którego widać panoramę na jezioro Solińskie. Ścieżką można również dojść do górnej stacji kolejki gondolowej PKL oddanej do użytki w 2022 r. Tematyka ścieżki przyrodnicza.

 

4. ,,Wilczym szlakiem do Niebolubnej”- Od drogi leśnej szlak o dł. 0,6 km, wyznaczony na terenie Leśnictwa Krościenko do ustanowionego Uchwałą Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych 2023 roku pomnika przyrody ożywionej– jodły pospolitej o imieniu ,,Niebolubna” o wyjątkowych wymiarach: wysokość 51, 4 m, obwód 412 cm i 131 cm pierśnicy. Żeby dotrzeć do szlaku należy zjechać z drogi krajowej Nr 84 w miejscowości Krościenko i kierować się na drogę wewnętrzną Lasów Państwowych Maksymowska. Dalej pieszo przejść tą drogą około 2,6 km w kierunku Stebnika.

5. ,,Na Szczyt Kamiennej Laworty” -  ścieżka spacerowa – rowerowa w Leśnictwie Ustjanowa, rozpoczyna się przy ogródkach działkowych na ul. Nadgórnej i biegnie na Szczyt Kamiennej Laworty (762m n.p.m.) do górnej stacji kolejki linowej wyciągu narciarskiego. Przebieg ścieżki charakteryzuje się licznymi punktami widokowymi na panoramę miasta Ustrzyki Dolne. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne opisujące specyfikę występujących drzewostanów oraz zagadnienia ochrony przyrody.

 

Szlak turystyczny

1. ,,Ustrzycki Trakt” – utwardzony szlak turystyczny w Leśnictwie Ustjanowa – rozpoczyna się od miejsca odpoczynku na Stwiążyku i biegnie około 3,5 km niewielkimi przewyższeniami  granicą lasu po południowym stoku Laworty do ogródków działkowych ,,Sosenka”.  Na trasie zlokalizowano dwie wiaty z wyznaczonymi miejscami do rozpalania ognia.  

Miejsca odpoczynku

1. ,,Na Pucharach” – obiekt zlokalizowany na terenie Leśnictwa Leszczowate przy zbiornikach retencyjnych powstałych w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich”. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne, wiatę turystyczną z piecem i gilem oraz miejsce postoju pojazdów. Wyznaczono tu zostało miejsce do rozpalania ognia.  

2. ,,Holica” – obiekt zlokalizowany na terenie Leśnictwa Łobozew, przy punkcie widokowy Holica. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne i wiatę turystyczną z piecem.

3. ,,Żłobek” Na przełęczy -  obiekt zlokalizowany w Leśnictwie Żłobek przy drodze drogi wojewódzkiej Nr 896 Ustrzyki Dolne - Czarna - Ustrzyki Górne.  Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne, wiatę turystyczną oraz miejsce postoju pojazdów. Wyznaczono tu zostało miejsce do rozpalania ognia.  Zostały tu również upamiętnione wydarzenia historyczne. W roku 2018 ustawiono obelisk upamiętniający 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz posadowiono krzyż na pamiątkę 250 -lecia zawiązania Konfederacji Barskiej.

4. ,,Strwiążyk” – obiekt wyznaczony na terenie Leśnictwa Ustjanowa u podnóży stoków Lawory w starym parku podworskim, wśród wiekowych lip i jaworów z miejscem na ognisko i schronem.

5. ”Hoszów” – Obiekt wyznaczony na terenie Leśnictwa Ustjanowa przy drodze wojewódzkiej nr 896 Ustrzyki Dolne - Czarna - Ustrzyki Górne w paśmie masywu Gromadzyń. Miejsce wyposażone w infrastrukturę turystyczno – edukacyjną oraz  wyznaczono miejsce do rozpalania ognia.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Error

The asset could not be found.