Asset Publisher Asset Publisher

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?

Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy  znaleziony  grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a  mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.

Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?

To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale  stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.

Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z  muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.

Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?

Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak  są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.

Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenia o naborze

Ogłoszenia o naborze

Rekrutacja zakończyła się

Ustrzyki Dolne, dnia 11.04.2023 r.

 

 

 NK.1101.18.2023

 

                                                                      

 

O G Ł O S Z E N I E

 

Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w sprawie naboru zewnętrznego

na stanowisko pracy:

Podleśniczy /Instruktor techniczny  w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne

(na zastępstwo)

 

  1. Organizator naboru:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

ul. Rynek 6

38 – 700 Ustrzyki Dolne

Tel: 13 461 10 31 , e-mail: ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl

 

  1. Tryb prowadzenia naboru:
  1. Nabór prowadzony jest w oparciu o Regulamin organizowania naborów na wolne stanowiska pracy, stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 22 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z dnia
    19 października 2022 r. w sprawie zasad prowadzenia naborów na wolne stanowiska pracy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i nadzorowanych przez RDLP nadleśnictwach, znak sprawy:DO.013.66.2022
  2. Decyzji Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powołującą komisję rekrutacyjną.
  3. Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniona jest Anna Wolniewicz  - St. Specjalista ds. Pracowniczych (tel: 604 482 259).

 

 

  1. Warunki zatrudnienia:
  1. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07:00 do 15:00 w Leśnictwie  Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
  2. Umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (tj. cztery miesiące)
  3. Wykonywanie pracy w ramach obowiązujących norm czasu pracy.
  4. Wykonywanie pracy poza siedzibą Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, w formie polecenia wyjazdu służbowego.
  5. System wynagradzania zgodny z obowiązującymi przepisami w PGL LP, świadczenia socjalne.

 

  1. Wymagania niezbędne:
  1. Wykształcenie minimum średnie leśne.
  2. Obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych, odpowiednie kwalifikacje zawodowe, nienaganna opinia, niekaralność za przestępstwo z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na tym stanowisku.
  3. Staż pracy minimum 1 rok w Lasach Państwowych.
  4. Umiejętność obsługi rejestratora leśniczego oraz Podstawowa znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.
  5. Posiadanie prawa jazdy kat. B.

 

  1. Wymagania dodatkowe (preferowane)

 

  1. Znajomość przepisów prawa związanych z gospodarką leśną i uregulowań wewnętrznych obowiązujących w Lasach Państwowych.
  2. Znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP)
  3. Ukończone kursy i szkolenia przydatne na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego.
  4. Posiadanie osobowego samochodu prywatnego z prawem do dysponowania nim, który może być wykorzystany do celów służbowych.
  5. Od kandydata/tki oczekujemy ponadto:

     - bardzo dobrej organizacji pracy własnej oraz umiejętności pracy w zespole,      - umiejętności pracy pod presją czasu,

     - dokładności, odpowiedzialności, asertywności,

     - samodzielności w wykonywaniu powierzonych obowiązków,

     - dyspozycyjności, komunikatywności,

- angażowania się w realizowane zadania,

- budowy pozytywnego wizerunku nadleśnictwa.

 

  1. Ramowy zakres zadań na stanowisku pracy:
  1. Ochrona granic leśnictwa, znaków graficznych i geodezyjnych, tablic ostrzegawczych i informacyjnych.
  2. Ochrona lasu przed czynnikami szkodotwórczymi oraz wykonywanie czynności zwalczających szkodnictwo leśne oraz ochrona mienia.
  3. Ochrona lasów i obiektów leśnych przed pożarem.
  4. Ochrona przyrody.
  5. Wykonywanie wszystkich czynności techniczno-gospodarczych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa, ochronę zasobów leśnych i innego majątku według poleceń, wskazówek i instruktażu leśniczego lub z własnej inicjatywy, zgodnie z instrukcjami oraz zasadami obowiązującymi w Lasach Państwowych.
  6. Dokonywanie obmiarów robót i odbiórki drewna, wydawanie drewna i innych produktów z lasu oraz sporządzanie stosownej dokumentacji (sortymentacji, pomiar i rejestracja pozyskanego drewna).
  7. Sprawowanie nadzoru nad przebiegiem prac gospodarczo-leśnych wykonywanych przez zleceniobiorców i przydzielonych pracowników ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowość organizacji prac, przeprowadzenie instruktażu pracowników przed przystąpieniem do wykonywania robót, efektywne wykorzystanie czasu pracy, przestrzeganie instrukcji technologicznych i technicznych, bezpieczeństwa pracy oraz jakości robót.
  8. Wspieranie działań Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w zakresie edukacji leśnej społeczeństwa.

 

 

Szczegółowy zakres obowiązków zostanie ustalony po zatrudnieniu. Dopuszcza
się możliwość zmiany zakresu zadań w ramach działalności Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

 

VII. Wymagane dokumenty:

  1. Kopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie.
  2. CV, list motywacyjny wraz z podaniem danych kontaktowych - opatrzone własnoręcznym podpisem (adres do korespondencji, e-mail, telefon).
  3. Kopia zaświadczenia  o odbyciu stażu w Lasach Państwowych ukończonego wynikiem pozytywnym.
  4. Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego zał. nr 1
  5. Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy: zał. nr 2
  6. Oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa jazdy kat. B: zał. nr 3
  7. Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych zał. nr 4
  8. Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań”: zał. nr 5
  9. Do oferty mogą zostać dołączone inne dokumenty w tym opinie i referencje z poprzednich miejsc pracy. Podanie tych danych osobowych przez kandydata jest dobrowolne i opcjonalne. Podając je wyraża On zgodę na ich przetwarzanie. Nie dołączenie dodatkowych danych osobowych nie wpłynie negatywnie na rozpatrzenie kandydatury na stanowisko Podleśniczego/Instruktora technicznego.

 

W przypadku braku czytelnego podpisu na dokumentach oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych. Oryginały dokumentów należy okazać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

VIII. Termin i miejsce składania ofert:

  1. Wymagane dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej na adres ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl lub w formie papierowej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko: Podleśniczy/Instruktor techniczny w  Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w naborze zewnętrznym na Zastępstwo” w terminie do 19 kwietnia 2023 r. do godz. 14.00 na adres:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

ul. Rynek 6

38 – 700 Ustrzyki Dolne

  1. Dokumenty, które wpłyną do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne po wyżej określonym terminie nie będą rozpatrywane (w przypadku przesyłki pocztowej liczy się data wpływu do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne).
  2. Otwarcie ofert nastąpi w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w dniu 20 kwietnia 2023 r. o godz. 7:30. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni tylko Ci kandydaci, których oferty zostaną ocenione najwyżej.

IX. Informacje dodatkowe.

  1. Przesłane dokumenty w postępowaniu rekrutacyjnym zostaną zniszczone  w okresie do 6 m-cy od zakończenia postępowania.
  2. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zastrzega sobie prawo pozostawienia postępowania rekrutacyjnego bez rozstrzygnięcia, bez podania przyczyny.
  3. Komunikacja pomiędzy Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne oraz osobami składającymi oferty będzie prowadzona w formie elektronicznej, na podany adres e-mail.
  4. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne może unieważnić rekrutację na każdym etapie postępowania.
  5. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne nie zwraca kandydatom kosztów związanych z udziałem w rekrutacji.

 

[Podpisano elektronicznie]

Maciej Szpiech


 

 

Załączniki:

  1. Oświadczenie kandydata o spełnieniu wymagań pozwalających na zatrudnienie na stanowisku Podleśniczego/Instruktora technicznego - wzór zał. nr 1.
  2. Klauzula informacyjna RODO dla kandydatów do pracy – wzór zał. nr 2.
  3. Oświadczenie o posiadaniu prawa jazdy – wzór zał. nr 3.
  4. Oświadczenie kandydata o możliwości korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych – wzór zał. nr 4.
  5. Oświadczenie kandydata o odbytych szkoleniach (kursach) o tematyce zgodnej z „Ramowym zakresem zadań” – wzór zał. nr 5.