Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolne Targi Zawodowe 2019

Szkolne Targi Zawodowe 2019

W dniach 20-21.03.2019r. nadleśnictwo Ustrzyki Dolne brało udział w Szkolnych Targach Edukacyjno – Zawodowych organizowanych już po raz trzeci przez Stowarzyszenie COPERNICUS w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych oraz debiutancko w Szkole Podstawowej w Ropience.

Szczegółowe informacje na temat targów można znaleźć na stronach:

http://www.zsp1ustrzyki.kylos.pl/news.php

http://www.bieszczadzka24.pl/edukacja/targi-zawodowe-2019-w-ropience/4589

Głównym celem przedsięwzięcia była chęć niesienia pomocy młodym ludziom w zainspirowaniu i znalezieniu własnej ścieżki rozwoju do kariery zawodowej, tak aby osiągnąć sukces.

Pracownicy nadleśnictwa w trakcie targach promowali zawód leśniczego prezentując ścieżkę kariery edukacyjnej, profil pracownika i cechy osobowe jakie powinien posiadać, zakres obowiązków i możliwości awansu oraz mocne strony związane z wykonywaniem tego zawodu. Duże zainteresowanie wzbudzały przedmioty ,,codziennego użytku” tj. średnicomierz, rejestrator, numerator czy wysokościomierz. Było też wiele różnych pytań ze strony uczniów o szczegóły związanych wykonywaną pracą. Ciekawe, czy udało się chociaż część z nich zainteresować zawodem, który łączy w  sobie pasję a jednocześnie wymaga wiele poświeceń. Może przekonany się o tym już niedługo.

 

Tekst i foto: Wioletta Flis