Asset Publisher
Parki krajobrazowe
Na obszarze Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne znajduje się Park Krajobrazowy Gór Słonnych.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., z późniejszymi zmianami, „park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju".
Park Krajobrazowy Gór Słonnych został utworzony Rozporządzeniem Wojewody Krośnieńskiego z dnia 27 marca 1992 r. (Dz. Urz. Woj. Krośnieńskiego Nr 7/92 poz. 53). Posiada aktualny plan ochrony, ustanowiony Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 10 czerwca 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 17 czerwca 2005 r., Nr 82, poz. 1384).
Powierzchnia Parku wynosi obecnie 56032 ha. W ramach tej powierzchni grunty pod zarządem Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne obejmują 12997,54 ha, a w jego zasięgu terytorialnym Park zajmuje 21917,70 ha.
Celami strategicznymi Parku uznano:
- ochronę przyrody nieożywionej - zachowanie różnorodnych odsłonięć geologicznych i form rzeźby o wysokich walorach naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych,
- ochronę gleb - zachowanie ich pełnego zróżnicowania typologicznego oraz zabezpieczenie przed różnymi czynnikami degradacyjnymi,
- ochronę i kształtowanie ekosystemów leśnych - zachowanie siedlisk przyrodniczych, zbiorowisk leśnych, drzewostanów, gatunków roślin i zoocenoz, charakterystycznych dla Gór Sanocko-Turczańskich, położonych w obszarze wododziałowym mórz: Bałtyckiego i Czarnego, przy geobotanicznej granicy Karpat Wschodnich i Zachodnich,
- ochronę lądowych ekosystemów nieleśnych - zachowanie i częściowe kształtowanie zrównoważonego pod względem ekologicznym kulturowego krajobrazu typowego dla Pogórza Karpat Wschodnich,
- ochronę ekosystemów wodnych - zabezpieczenie ich trwałości,
- ochronę fauny - zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących zwierząt oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej,
- ochronę krajobrazu - zabezpieczenie jego wysokich walorów estetycznych i widokowych,
- ochronę walorów kulturowych - zachowanie wszystkich występujących na obszarze Parku zabytkowych obiektów, zespołów i obszarów o wartościach kulturowych, historycznych oraz architektonicznych, a także regionalnych zwyczajów, tradycji, nazewnictwa i sztuki ludowej.
Mapa PK Gór Słonnych znajduje się na stronie Zespołu Parku Krajobrazowych w Przemyślu http://www.zpkprzemysl.pl/files/pkgs4.swf
Asset Publisher
SprzątaMY
SprzątaMY
15 czerwca Lasy Państwowe rozpoczęły trzecią edycję akcji „SprzątaMy” - ogólnopolskie sprzątanie lasów zainaugurowane przez Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką.
W ramach ogólnopolskiej akcją „SprzątaMy” w dniu 22 czerwca br. osadzeni z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych porządkowali okoliczne szlaki turystyczne w leśnictwie Orelec prowadzą m.in. do pomnika „Serca Macochy"- miejsca często uczęszczanego przez turystów. W pobliżu pomnika krzyżują się szlaki i ścieżki turystyczne, co powoduje, że obszar ten jest często zaśmiecony. W tegorocznej akcji zebrano ponad 10 m3 śmieci, głównie butelek i opakowań po żywności.
-Ilość zebranych śmieci w tym miejscu jest tak duża, że zdecydowanie trzeba będzie powtórzyć akcję na zakończenie okresu wakacyjnego – mówił ppor. Krzysztof Gierula, pracownik służb więziennych z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych.
Akcję poprzedziły zajęcia edukacyjne przeprowadzone na szkółce leśnej przez Łukasza Dziubana – leśniczego Leśnictwa Orelec.
Osadzeni z wielkim zainteresowaniem słuchali o tym, jak wygląda proces produkcji materiału sadzeniowego systemem kontenerowym i tradycyjnym.
Działania Służby Więziennej i Lasów Państwowych to efekt podpisanego porozumienia w dniu 15 września 2021 r. odnoszącego się w głównie do zatrudnienia osadzonych, umowa dotyczy również szerokiej współpracy w wymiarze edukacyjnym.
Tekst: Wioletta Flis
Zdjęcia: ppor. Krzysztof Gierula