Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne znajduje się kilka ciekawych obiektów edukacyjnych, które warto odwiedzić.

Edukacja i udostępnianie terenów leśnych. Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne działalność edukacyjna prowadzona jest w oparciu o programy edukacji leśnej społeczeństwa. Obecnie jej cele i zasady określa „Program edukacji leśnej w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne na lata 2019 – 2028, stworzony na podstawie Zarządzenia Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Obiekty rekreacyjno – wypoczynkowe Nadleśnictwa wykorzystywane do edukacji leśnej:

Ścieżki Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

1. ,,Na stokach Żukowa” - ścieżka dydaktyczna o dł. 2,6 km wyznaczona na terenie Leśnictwa Ustjanowa, położona w miejscowości Ustjanowa na północnym stoku pasma Żuków, częściowo prowadzi trasami narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego. Na trasie zlokalizowane są tablice informacyjno-dydaktyczne prezentujące specyfikę tutejszej gospodarki leśnej, różnorodność form roślinnych i gatunkową zwierząt, wybrane zagadnienia z hodowli i ochrony lasu. Na początku ścieżki utworzono obiekt "Zielonej Klasy", który wyposażony został w wiatę, ławostoły oraz miejsce na ognisko. . W zadaszonej części znajdują się tablice opisujące rolę i znaczenie lasu, choroby lasu, składniki fauny i flory ekosystemu leśnego. Ścieżka kończy się tarasem widokowym na grzbiecie Żukowa – Holicy z panoramą na Zatokę Teleśnicą i bieszczadzkie połoniny.

 

2. ,,Śladami przeszłości pod Holicą” – ścieżka dydaktyczna o dł. – ok. 0,7 km, wyznaczona na terenie L-ctwa Łobozew w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu widokowego na Holicy. Ścieżka obejmuje elementy:

- historyczne i kulturowe- okopy z I Wojny Światowej, element dawnej infrastruktury lotniska szybowcowego (źródełko pod starym jaworem - punkt poboru wody), przedwojenne chałupisko ze starym przydomowym zadrzewieniem ( stare kasztanowce, lipy, wiązy, jawory), krajobraz lasu założonego na gruntach porolnych,

- przyrodnicze- drzewostany porolne w fazie  trzebieży późnej z fragmentami podrostów i nalotów pochodzących z odnowień naturalnych oraz fragmenty starszych dawnych śródpolnych zadrzewień rosnących min. przy ciekach wodnych, zadrzewienie przydomowe wkomponowane w drzewostan modrzewiowy założony sztucznie na gruntach porolnych.

3. ,,Jaworowym szlakiem’’ - Szlak o dł. 0,9 km, wyznaczony na terenie Leśnictwa Jawor na zboczach góry Jawor. Biegnie od Przekaźnika na Jaworze do drogi gminnej przy Hotelu White Sails Solina. Na trasie ścieżki utworzono przystanek z którego widać panoramę na jezioro Solińskie. Ścieżką można również dojść do górnej stacji kolejki gondolowej PKL oddanej do użytki w 2022 r. Tematyka ścieżki przyrodnicza.

 

4. ,,Wilczym szlakiem do Niebolubnej”- Od drogi leśnej szlak o dł. 0,6 km, wyznaczony na terenie Leśnictwa Krościenko do ustanowionego Uchwałą Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych 2023 roku pomnika przyrody ożywionej– jodły pospolitej o imieniu ,,Niebolubna” o wyjątkowych wymiarach: wysokość 51, 4 m, obwód 412 cm i 131 cm pierśnicy. Żeby dotrzeć do szlaku należy zjechać z drogi krajowej Nr 84 w miejscowości Krościenko i kierować się na drogę wewnętrzną Lasów Państwowych Maksymowska. Dalej pieszo przejść tą drogą około 2,6 km w kierunku Stebnika.

5. ,,Na Szczyt Kamiennej Laworty” -  ścieżka spacerowa – rowerowa w Leśnictwie Ustjanowa, rozpoczyna się przy ogródkach działkowych na ul. Nadgórnej i biegnie na Szczyt Kamiennej Laworty (762m n.p.m.) do górnej stacji kolejki linowej wyciągu narciarskiego. Przebieg ścieżki charakteryzuje się licznymi punktami widokowymi na panoramę miasta Ustrzyki Dolne. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne opisujące specyfikę występujących drzewostanów oraz zagadnienia ochrony przyrody.

 

Szlak turystyczny

1. ,,Ustrzycki Trakt” – utwardzony szlak turystyczny w Leśnictwie Ustjanowa – rozpoczyna się od miejsca odpoczynku na Stwiążyku i biegnie około 3,5 km niewielkimi przewyższeniami  granicą lasu po południowym stoku Laworty do ogródków działkowych ,,Sosenka”.  Na trasie zlokalizowano dwie wiaty z wyznaczonymi miejscami do rozpalania ognia.  

Miejsca odpoczynku

1. ,,Na Pucharach” – obiekt zlokalizowany na terenie Leśnictwa Leszczowate przy zbiornikach retencyjnych powstałych w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich”. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne, wiatę turystyczną z piecem i gilem oraz miejsce postoju pojazdów. Wyznaczono tu zostało miejsce do rozpalania ognia.  

2. ,,Holica” – obiekt zlokalizowany na terenie Leśnictwa Łobozew, przy punkcie widokowy Holica. Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne i wiatę turystyczną z piecem.

3. ,,Żłobek” Na przełęczy -  obiekt zlokalizowany w Leśnictwie Żłobek przy drodze drogi wojewódzkiej Nr 896 Ustrzyki Dolne - Czarna - Ustrzyki Górne.  Miejsce zostało wyposażone w tablice edukacyjne, wiatę turystyczną oraz miejsce postoju pojazdów. Wyznaczono tu zostało miejsce do rozpalania ognia.  Zostały tu również upamiętnione wydarzenia historyczne. W roku 2018 ustawiono obelisk upamiętniający 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz posadowiono krzyż na pamiątkę 250 -lecia zawiązania Konfederacji Barskiej.

4. ,,Strwiążyk” – obiekt wyznaczony na terenie Leśnictwa Ustjanowa u podnóży stoków Lawory w starym parku podworskim, wśród wiekowych lip i jaworów z miejscem na ognisko i schronem.

5. ”Hoszów” – Obiekt wyznaczony na terenie Leśnictwa Ustjanowa przy drodze wojewódzkiej nr 896 Ustrzyki Dolne - Czarna - Ustrzyki Górne w paśmie masywu Gromadzyń. Miejsce wyposażone w infrastrukturę turystyczno – edukacyjną oraz  wyznaczono miejsce do rozpalania ognia.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Oferta łowiecka

Oferta łowiecka

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne koordynuje działania z zakresu gospodarki łowieckiej na powierzchni 45 191 ha w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane w 6 obwodach łowieckich, w tym jednym administrowanym przez Lasy Państwowe i pięciu wydzierżawionych przez koła łowieckie.

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne informuje, że od dnia 12 kwietnia 2023 r. zmieniły się zasady sprzedaży polowań w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (OHZ LP).

Biura polowań oraz myśliwi indywidualni mogą teraz wykupić polowanie bezpośrednio
w naszym Nadleśnictwie.

Zamówienie polowania:

Jeżeli zdecydujecie się Państwo skorzystać z naszej oferty polowań to prosimy o przesłanie na adres e-mail ustrzyki.dolne@krosno.lasy.gov.pl, lub adres korespondencyjny Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 6, 38-700 Ustrzyki Dolne, telefon 13 461 1031, Wniosek o oganizację polowania dostępny poniżej.  

 

Zamówienie powinno być przesłane do 14 dni przed terminem planowanego polowania. Termin składania zamówienia może być krótszy, wyłącznie na podstawie porozumienia stron.

Nadleśnictwo sprzedające polowanie po otrzymaniu zamówienia, zwrotnie prześle potwierdzenie realizacji polowania wraz z podaniem informacji o wysokości i terminie wpłaty zaliczki (przedpłaty) oraz numerze rachunku bankowego, na które należy wpłacić zaliczkę.

 

Rozliczenie polowania odbędzie się w oparciu i na zasadach wyszczególnionych OFERCIE CENOWEJ (dostępnej poniżej). Wszystkie ceny w ofercie są cenami brutto, w których został już uwzględniony podatek VAT.

 

Informacje dodatkowe:

 Myśliwy, który udaje się na polowanie do Polski, musi posiadać ważne:

  1. Zezwolenie na wwóz broni i amunicji.
  2. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

Myśliwy ponosi pełną odpowiedzialność prawną i materialną za szkody będące skutkiem jego działania oraz zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania polskiego prawa łowieckiego.