Lista aktualności Lista aktualności

 

I i II etap X edycji konkursu ,,Wiedzy o Lesie" już za nami !!!
 
27  kwietnia br.  odbył się  I etap – szkolny, X edycji konkursu ,,Wiedzy o Lesie", którego współorganizatorem od 2010 roku jest również Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.
 
Do konkursu stanęły:
 
1. Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych Ustrzyki Dolne
2. Zespół Szkół Publicznych Nr 1 w Ustrzykach Dolnych
3. Zespół Szkół Publicznych Nr 2 Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych
4.Zespół Szkól Publicznych w Ropience
5. Szkoła Podstawowa w Hoszowie
5. Szkoła Podstawowa w Równi
 
Najlepsi  z tych szkół  przeszli do II etapu, który rozegrał się w siedzibie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne 19 maja , a byli to:
 
ZSP Nr 1 w Ustrzykach Dolnych    ZSP Nr 2 NSS w Ustrzykach Dolnych
Podstawówka:                                          Podstawówka:
1. Wojciech Holly                                     1. Kinga Szczudlik
2. Martyna Lewek                                    2. Adam Steciuk
 
Gimnazjum:                                             Gimnazjum:
1.Szymon Janczak                                    1.Antoni Tkacz
2.Joanna Łukacz                                       2.Jagoda Duda
 
SP w Hoszowie                              SP w Równi       
Podstawówka:                                          Podstawówka:
1. Bartosz Juszczyk                                  1. Dawid Kozdrowski
2.Bartosz Piasecki                                    2. Patrycja Michalik                             
                                                      
 ZSP w Ropience                             BZSZ Ustrzyki Dolne          
 Podstawówka:
 1.Maciej Feculak                                      1. Marcin Terlecki
 2.Hubert Strusiewicz                              2. Martyna Jarzębska
 
Gimnazjum:
1.Kamil Witkowski
2.Aleksandara Paszkiewicz
 
Zaciętej rywalizacji towarzyszyły duże emocje!
W każdym przypadku organizowana była dogrywka, co świadczyło o wyrównanym
poziomie wiedzy pomiędzy uczniami!
 
Laureatami II etapu konkursu w poszczególnych grupach wiekowych zostali:
 
Szkoła podstawowa:
1.       Hubert Strusiewicz z ZSP w Ropience
2.       Maciej Feculak z ZSP w Ropience
3.      Kinga Szczudlik ZSP Nr 2 NSS w Ustrzykach Dolnych
 
Gimnazjum:
1.       Antoni Tkacz
2.      Kamil Witkowski
3.       Joanna Łukacz
 
Najlepsi  otrzymali z rąk Zastępcy Nadleśniczego mgr inż. Piotra Gwoździa pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe  ufundowane przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.
 
 
Uczniowie Ci i wraz z laureatami z BZSZ Ustrzyki Dolne, którzy automatycznie przeszli do III etapu, pojadą w połowie czerwca  na rozgrywkę centralną i zarazem finałową do LKP „Lasy Birczańskie" Nadleśnictwo Bircza, podczas której oprócz wiedzy teoretycznej sprawdzana będzie wiedza praktyczna dotycząca rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt.
 
                         Tam to się będzie działo!
                              
                                               Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!!!

                                                                        

XXV Jubileuszowy Bieszczadzki Bieg Lotników z udziałem Leśników

 
Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych, Współorganizatorzy wraz z  Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne zapraszają  do wzięcia udziału w XXV Bieszczadzkim Biegu Lotników.
 Bieg odbędzie się 22  stycznia 2012 r. na trasach ,,Pod Żukowem" w Ustjanowej k. Ustrzyk Dolnych, przebiegających przez teren Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Biorący udział w imprezie leśnicy, ich rodziny  oraz sympatycy leśnictwa oprócz klasyfikacji głównej podlegać będą również specjalnej klasyfikacji w ramach ,,Biegu Leśnika" .
Bieg ma charakter masowy- nieważne są umiejętności, czy poziom sportowy- liczy się udział i dobra zabawa!!!
Zachęcamy do licznego udziału-  impreza oprócz popularyzacji narciarstwa biegowego będzie wspaniałą okazją do spotkań leśników i ich rodzin.
 
Szczegóły imprezy:
Zgłaszając uczestnictwo w imprezie prosimy o podanie dopiska ,,LEŚNIK"

 

Moje „Alpe Cermis"
 czyli Bieg Lotników okiem nowicjusza…
 
Zawodowa codzienność w życiu niejednego leśnika coraz rzadziej pozwala na aktywne spędzanie czasu, za to zasypuje nas tabelami, zestawieniami, planami z terminem zazwyczaj na przedwczoraj… Każdą nadarzającą się okazję do aktywnego spędzania czasu staram się wykorzystywać, niejednokrotnie negocjując takowe z rodziną.
Organizowany jubileuszowy 25 Bieg Lotników był tego znakomitym przykładem. Piękne trasy na stokach Pasma Żuków gdzie w okresie międzywojennym szkolono pilotów wojskowych, dużo śniegu (później okazało się że jednak za dużo) i obiecująca prognoza pogody zapowiadały dużo emocji i dobrą atmosferę. Jeszcze tylko pożyczyć narty, przerobić posiadane umiejętności w narciarstwie zjazdowym na biegówki, podpatrzeć na TVP2 jak to robi Justyna Kowalczyk i bez żadnych medykamentów (np. symbicort) stanąć na start. Dystans dla leśników 7 km okazał się koniecznością, wszak krótszy 3 km był zarezerwowany dla Vipów. Moją taktyką był brak taktyki, popędzić tak jak wszyscy wokół mnie do pierwszej zadyszki a potem zobaczymy. Przed startem okazało się że największym przeciwnikiem wszystkich (nawet dla ratraka!) stała się aura, intensywne opady śniegu i temperatura balansująca w okolicy 0oC, która sprawiała wiele problemów serwismenom nart (to panowie którzy smarują narty tak żeby narta pod górkę się nie ślizgała a w dół jechała że hej!). Moim serwismenem okazał się mój ojciec, który dzień wcześniej stwierdził: „Synku, tylko parafinka". Przed startem dowiedziałem się że mam narty ze ślizgiem typu łuska, której nie trzeba niczym smarować bo sama w sobie powinna trzymać na podbiegach i jechać w dół. I tak też było. Z nieukrywaną radością mijałem rywali, którzy po podbiegu musieli zdjąć narty i zedrzeć śnieg, który mocno przylegał do ślizgów. A co do wrażeń z trasy to wniosków nasuwa się kilka, piękna symbioza aktywności fizycznej z obcowaniem z przyrodą, która jest bliższa sercu leśnika (na pewno mojemu) niż inne dyscypliny sportu (no może z wyjątkiem biegów na orientację i szachów na leśnym parkingu!). Drugi wniosek: sprzedaję zjazdówki (dzisiaj wystawiłem na allegro, zapraszam!) i kupuję biegówki (obserwuję kilka aukcji). Trzeci wniosek: naukowcy stwierdzili że uprawianie biegów narciarskich przedłuża życie o średnio 10 lat. Czwarty wniosek: integracja międzyludzka, negocjacje z rodziną na temat wyjazdu na Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęte. Tyle subiektywnych odczuć nowicjusza.
W biegu uczestniczyło ponad 150 zawodników nie tylko z Polski ale także z Ukrainy i Słowacji (Norweżki nie przyjechały) na trzech dystansach 21, 14 i 7 km. Wśród 18 leśniczek i leśników ścigających się na dystansie 7 km zwyciężył Piotr Szczygieł z RDLP w Lublinie, pozostałe dwa medalowe miejsca zajęli leśnicy z Wołosatego startujący także na dystansie 21 km Jacek Kranz oraz Robert Wróbel. Wśród kobiet-leśników wygrała przedstawicielka Nadleśnictwa Stuposiany Karolina Buchaniec wyprzedzając koleżankę z Nadleśnictwa Lutowiska Katarzynę Szczerbicką (szczegółowe wyniki na www.ustrzyki-dolne.pl).
Już dziś serdecznie zapraszamy do korzystania z tras biegowych w Ustjanowej, a za rok na kolejną edycję Biegu Lotników!
 
 
Łukasz Dziuban