Lista aktualności Lista aktualności

XVI Mistrzostwa RDLP w Krośnie w Wędkarskie Spławikowo-Gruntowym

W ubiegły weekend,  23 maja 2026 r. odbyły się XVI Mistrzostwa Pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w wędkarstwie spławikowo-gruntowym. Nad malowniczym zalewem ZEK w Radymnie, którego opiekunem jest Stowarzyszenie Wędkarskie „AMUR-ZEK” Radymno, gospodarz zawodów - Nadleśnictwo Ustrzyk Dolne, wspólnie z kołem SITLiD oraz Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, gościło tegorocznych wędkarzy. W ten słoneczny poranek nad przystanią Radymno, gdzie znajdowało się biuro zawodów, zebrało się 56 zawodników i zawodniczek, reprezentujących drużynowo 12 nadleśnictw.

Mistrzostwa zostały rozpoczęte przez kierownika zawodów Marcina Brożynę, reprezentującego Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz sędziego głównego Marcina Podgórskiego reprezentującego Stowarzyszenie wędkarskie „AMUR-ZEK” Radymno. Zawodnicy mogli przez 4 godziny łowić ryby na wylosowanych przez siebie stanowiskach. Czas mijał szybko a pogoda dopisywała na tyle, że każdy z uczestników wrócił do domu z opalenizną.

Po sygnale zakończenia zawodów, wszyscy zawodnicy oraz kibice ponownie zebrali się przy przystani by zjeść smaczny obiad i poznać zwycięzców. Statuetki i nagrody wręczali: Agata Nowakowska Z-ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej, Michał Szczerbicki Z-ca przewodniczącego, reprezentujący Zarząd Oddziału SITLiD w Krośnie, Marcin Brożyna - kierownik zawodów oraz reprezentanci Związku Leśników Polskich - Pani Ewa Pasionek, Związku Zawodowego Solidarność - Pan Krzysztof Uszkowski oraz Polskiego Towarzystwa Leśnego - Pan Janusz Dejniak.

Tegoroczną Klasyfikację indywidualną wygrał Wojciech Krokos z Nadleśnictwa Cisna, który złowił ryby na łączną masę 31,38 kg. Drugie miejsce zajął  Marek Żak z Nadleśnictwa Lutowiska (28,10 kg), a trzecie Jan Krokos również z Nadleśnictwa Lutowiska (20,49 kg).

Drużynowo najlepsi byli leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska wędkujący w składzie: Michał Szczerbicki, Jan Krokos, Marek Żak. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Nadleśnictwa Bircza: Krzysztof Głowacz, Tomasz Łaski,  Rafał Urban. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Nadleśnictwa Leżajsk: Tomasz Bełz, Tomasz Superson, Radosław Czechyra.

W kategorii na najcięższą rybę zwyciężył Marek Żak, który złowił rybę o wadze 5,95 kg. Kategorię na najdłuższą rybę wygrał Jan Krokos, który złowił rybę o długości 55 cm. Kategorię na największą ilość złowionych ryb wygrał Dariusz Potoczny z Nadleśnictwa Tuszyma z ilością 127 sztuk.

Wśród łowiących były również Panie, które w swojej kategorii zostały uhonorowane statuetkami oraz nagrodami. Pierwsze miejsce zdobyła Pani Bogusława Ciosek, a drugie miejsce Pani Marta Brańska. Po raz pierwszy w mistrzostwach pojawiła się klasyfikacja dla dzieci. W tej kategorii wzięło udział dwóch zawodników. Na pierwszym miejscu uplasował się Wojciech Hipner a na drugim miejscu Gabriel Bełz.

Po wręczeniu statuetek i medali oraz nagród za poszczególne miejsca, odbyło się losowanie organizatora następnych zawodów. Szczęśliwy los z nazwą nadleśnictwa wylosowała Pani Dyrektor - Agata Nowakowska. Wynik losowania - Nadleśnictwo Baligród, przyjęto gromkimi brawami. Po zakończeniu wręczenia nagród, wśród wszystkich uczestników rozlosowano drobne upominki.

Bardzo dziękujemy gospodarzom obiektu, osobom zaangażowanym w organizację zawodów oraz wszystkim zawodnikom i kibicom, którzy wzięli udział w zawodach za miło spędzony wspólnie czas.

Szczególne podziękowania od wszystkich uczestników dla sponsorów zawodów tj: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Związku Zawodowego Leśników Polskich, Związku Zawodowego Solidarność, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Haczykowo oraz Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. 

Do zobaczenia za rok!

Tekst: Natalia Margas